Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Absztrakt

Az érzelmi ingerek feldolgozásának szakirodalmában nagy hangsúlyt kap az egyéni különbségek feltárása. A fő kérdés az, hogy az észlelő személyiségvonásai hogyan befolyásolják az érzelmi ingerekre adott válaszait. Kutatásunkban az észlelő tulajdonságai közül a nem, az életkor és az általános érzelmi-hangulati sajátosságok szerepét vizsgáltuk. Önkitöltős kérdőívvel mértük a résztvevőkre jellemző pozitív és negatív érzelmeket, érzelmi reaktivitásukat pedig érzelemkiváltó képekre adott szubjektív válaszaikkal. Azt találtuk, hogy a képek kellemességének (valencia) és intenzitásának (arousal) megítélését demográfiai jellemzők jelzik (nem és életkor), viszont az érzelmek feletti kontroll mértékét az általános érzelmi sajátosságok. Eredményeink azt mutatják, hogy (1) a nők és az idősebb résztvevők alacsonyabb valenciaértékeket adtak, azaz ők kellemetlenebbnek értékelték a látott képeket; (2) a nem és az életkor pozitív irányú hatást fejt ki az arousalértékekre, ami azt jelenti, hogy a nők intenzívebbnek tartották a képek által kiváltott érzelmi élményt, valamint az életkor előrehaladtával egyre intenzívebbnek; (3) a pozitivitás skálán elért magasabb pontszám növeli a kontroll élményét, a negatív érzelmek jelenléte pedig csökkenti azt (azaz az egyén inkább az érzelmek általi elárasztottság élményét éli át). Tehát ha boldognak, kiegyensúlyozottnak, lelkesnek érzi magát az egyén, az együtt jár a sikeres és hatékonynak megélt érzelemszabályozási stratégiákkal, míg a negatív érzelmek túlsúlya azt jelezheti, hogy nem állnak rendelkezésre megfelelő eszközök az érzelmek csillapítására, módosítására.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave