Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A reziliencia fejlődése és transzformációs hatása

A pszichopatológiai jelenségekkel foglalkozó vezető kutatók és gyakorló szakemberek felismerték, hogy a gyermekkori hátrányos tapasztalatok esetenként adaptív funkciókat aktiválhatnak (Neff & Broady, 2011). A fejlődési pszichopatológia szemlélete és a rezilienciakutatások közel egy időben és hasonló elméleti keretben fogalmazódtak meg. A reziliencia tanulmányozása transzformációs hatással volt a fejlődéspszichopatológia tudományára és gyakorlatára (Masten & Cicchetti, 2016). Például a rezilienciakutatások kibővítették a jólléti és egészségtámogatásra irányuló stratégiák körét. A rezilienciakutatások változása négy hullámban foglalható össze. Az első három hullámban: (1) a jelenséget meghatározó tényezőket azonosították, (2) az összefüggések megértésén volt a hangsúly, majd (3) a rezilienciát segítő folyamatokra fókuszáltak a kutatások. Az aktuális negyedik (4) hullámban pedig a reziliencia komplex megértése a cél. A vizsgálatok tárgya már az, hogy a szülői támogatás (kötődés, gondozói viselkedés) miképpen hat epigenetikus szinten az agyi fejlődésre és a szociokulturális kapcsolatokra. A reziliencia komplex rendszerének tudományos igényű kutatása jelentős kihívást állít a szakemberek elé, mivel a jelenség sajátossága, hogy folyton változó és dinamikus jellegű. Tovább bonyolítja a kutatások megtervezését, amikor a gyermek és a családok fejlődését is kívánjuk vizsgálni.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave