Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A személyiség támogató- és védőtényezői

Az elmúlt 50 év rezilienciakutatása során a nehéz életkörülmények hatása mellett a prediktor tényezők jelenlétét is igazolták az adaptív folyamatokban a veszélyeztetett gyermekek körében (Masten, 2001, 2013; Luthar, 2006). A prediktor tényezők lehetnek promóciós (támogató) és protektív (védő) jellegűek (Sameroff, 2000). Alacsony és magas kockázati helyzetekben a támogatótényezők (Garmezy & Rutter, 1983) egyaránt eltérő szinteken a reziliencia folymamatát segítik, statisztikai értelemben fő hatásuk érvényesül. A védőfaktorok (Rutter, 1987) különös szerepet játszanak a magas kockázati helyzethez való rugalmas alkalmazkodás szempontjából, mérséklik annak negatív hatását (Masten & Cicchetti, 2016; Masten & Barnes, 2018). Masten (2014) igazolta, hogy a tényezők hatása nem kizárólagos, hanem mindkét irányba érvényesül (például: a jó szülői minőség és jó kognitív képesség előrejelzi a későbbi eredményeket, és a kockázatokat moderálják). Az adaptív rendszerrel kapcsolatban szintén mérséklő hatását lehet leírni a védelmi funkcióknak (Masten & Cicchetti, 2016). Gondoljuk arra a helyzetre például, amikor a szülő meleg gondozói attitűdje megvédi a gyermeket a nagy kockázattal, nehézséggel járó helyzetekben, csökkentve annak negatív hatását. A hatás meghatározásában nem a tényezőt önmagában tartják a szakemberek támogató vagy védő jellegűnek, hanem egy adott kontextusban egy adott működést egy adott kritériumhoz képest (Masten, et al., 1990; Rutter, 1987).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave