Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A támogatótényezők személy- és változó fókuszú kutatása

A kutatások vizsgálati elrendezése személy- és változó szempont mentén elemzi a rezilienciát támogató tényezőket. Egyes kutatások egyéni sajátosságok azonosítására törekedtek, melyek gyakran esettanulmány formájában (Tychey et al., 2012) valósultak meg. A szerzők azokat az adaptív viselkedésformákat keresik, amelyek együtt járnak a reziliencia képességével és a személy működésének mélyebb megismerésére törekszenek ezen vizsgálati keretben. Magas és normál kockázati csoportba tartozó fiatalok összehasonlításával három változót azonosítottak; (1) pozitív kapcsolatokat, (2) együttműködést, (3) reflektív önkontrollt, melyek a kamaszok és a fiatal felnőttek körében a rezilienciát támogató tényezők (Hauser et al., 2006). Szintén magas kockázatú fiatalok esetében az alacsony iskolázottságú és az alacsony kockázatú kórelőzményt mutató fiatalok alkalmazkodása volt a legalacsonyabb szintű (Masten & Tellengen, 2012). A változó fókuszú kutatások a rezilienciát érintő központi változók kapcsolatát elemzik (például adaptív változók milyen mértékű hatást fejtenek ki nehéz élethelyzetben a veszélyt jelentő tényezőkre). A kutatók gyakran alkalmazzák a kevert – személy- és változó fókuszú – kutatási elrendezést (Masten, 1999; Masten & Monn, 2015; Masten & Cichetti, 2016).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave