Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Reziliencia gyermekkorban, egészség-magatartás

A gyermekkori rezilienciára irányuló kutatások átformálták a gyermekfejlesztéssel, gyermekgyógyászattal (pszichés és szomatikus) foglalkozó szakemberek gyakorlati modelljét (Chen et al., 2011; Lee et al., 2015; Barnes, 2016). A gyermekgyógyászatban a gyógyulás esélyeire és a krónikus betegséggel élők állapotának stabilizálására helyezték a hangsúlyt az erőforrások aktualizálásával és új erőforrások keresésével (Cal & Santiago, 2013; Kövesdi, 2016). A nézőpont változtatása – erőforrások keresése, rugalmas alkalmazkodás – hozzájárul az egészség-magatartás tudatosításához, a mentális egészéghez és a jólléthez pszichés és szomatikus szinten egyaránt. Továbbá a klinikai pszichológia és a gyermekpszichiátria területén a hagyományos pszichopatológiai személetet, a terápiás fókuszt és intervenciókat egészíti ki a rugalmas alkalmazkodás (reziliencia) aspektusa (Kövesdi, 2019). Továbbá befolyásolja a kezelési eljárásokat a gyermekvédelemben, gyermekjólléti intézményekben és a családterápiás kezelésekben. A gyerekkorban történő rezilienciavizsgálatok alapvetése a károk csökkentése és az erőforrások (külső és/vagy belső) növelése vagy a gyermek fejlődését elősegítő folyamatok támogatása az adaptív rendszerek helyreállításával.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave