Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Absztrakt

Tanulmányunkban a szégyen érzelmét és az azzal kapcsolatban kialakítható rezilienciát járjuk körül. A szégyen olyan szelftudatos érzelem, amely abból fakad, hogy egy külső elvárásnak vagy belső ideálnak való meg nem felelésünket szelfünk alapvető hiányosságaként éljük meg. A szégyen érzelme komplex jelenség. Maga a megélés is testi, viselkedéses és kognitív jegyekben egyaránt bővelkedik. Emellett különböző szerzők a szégyen különböző formáit is elkülönítik. Adaptív formájában a társas együttélést segíti, maladaptív formában számos patológiás kimenetellel jár együtt. Ennek megfelelően mind a vallásos-spirituális megközelítések, mind pedig a segítő szakemberek megosztottak abban, hogyan is bánjunk a szégyennel. A szégyenreziliencia elméletét (Brown, 2006, 2012) állítva tanulmányunk középpontjába, a szégyenhez való őszinte és nyílt hozzáállást, a szégyennek lehetőséget adó sebezhetőségünkkel való szembenézést sürgetjük. Vallásos-spirituális, illetve intervenciós szempontból is bemutatjuk, hogy sebezhetőségünk beismerése és elfogadása, ennek megosztása, illetve egy szégyenre vonatkozó nyelvezet kialakítása hogyan járulhat hozzá ahhoz, hogy a szégyen ne mérgező hatású, hanem a másokkal való összetartozásra és a személyes növekedésre motiváló tényező legyen. Az elméleti megfontolásokat empirikus kutatási eredményekkel támasztjuk alá, gyakorlati alkalmazásuk lehetőségeit áttekintve intervenciós stratégiákra, technikákra is kitérünk.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave