Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Szégyenreziliencia-elmélet

A jelenség kulturális beágyazottságát továbbra is hangsúlyozva, de már tudományos perspektívából vizsgálta a szégyent, Brown (2006) kvalitatív módszertannal nők körében végzett kutatásának eredményei alapján dolgozta ki a szégyenreziliencia-elméletet (SZRE). Bár a Brown (2006) által alkalmazott lehorgonyzott elmélet (grounded theory) módszere alapvetően adatvezérelt, a SZRE létrejöttében a kritikai elmélet (Salas és mtsai., 2018; id. Ryan-DeDominicis, 2020) és a kapcsolati-kulturális elmélet (Brown, 2006) játszott különösen fontos szerepet. A kritikai elmélet a hatalom és az erővel való felruházottság mentén közelíti a társas-társadalmi jelenségeket, míg a kapcsolati-kulturális elmélet a kapcsolódás univerzális, de kultúrába ágyazottan megjelenő szükségletét hangsúlyozza. Brown (2006) kutatási eredményeit és a belőlük bontakozó SZRE-t az alábbiakban foglaljuk össze röviden.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave