Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A keresztény liturgia hozzájárulása a szégyenrezilienciához

A korábban bemutatott szégyenreziliencia-elmélet (Brown, 2013 id. Miller, 2016) alapján Miller (2016) hat pontban foglalja össze a rezilienssé válás útját, és rámutat arra, hogyan tud az eucharisztia ünneplése ebben rituális segítséget nyújtani. 1. Hiányállapotból az elégség felé: az eucharisztikus ünneplés alapvetően közösségi jellege miatt a megosztásról szól; Krisztus testéből mint a keresztény egyház tagjai részesülünk. Így a hiányosságainak Krisztus testében kipótlásra kerülnek, amivel szégyent provokáló aspektusuk is megszűnik. 2. A perfekcionizmus magunk mögött hagyásával esendőségünk beismerése: bűneink közös megvallása nem önostorozás, hanem a megbocsátás – tehát elfogadhatóságunk – reményében történik. 3. A bénultságtól az érzelmi vitalitás felé: „az eucharisztia ünneplésében kijelentjük, hogy nem szükséges a szenvedés tagadása az öröm megtalálásához, hiszen az eucharisztia együttesen tartalmazza a szenvedést és az örömöt” (Miller, 2016, 108.). 4. A titkolózástól és csendtől a megfelelő megosztásig: Isten előtt nem marad rejtve semmilyen megsebzettségünk vagy hibánk. Az eucharisztia ünneplésében megerősítést nyerhetünk, hogy még a magunk elől rejtegetett sötét oldalunk is ismert Isten előtt, aki megbocsát nekünk. 5. A kárhoztatástól az együttérzés felé: a legitim bűntudat és az illegitim (ön)kárhoztatás megkülönböztetése a szégyenreziliencia fontos része. A hitvallásban valljuk az egy keresztséget a bűnök bocsánatára, emlékeztetve magunkat, hogy keresztségünkkel Krisztus életébe, halálába és feltámadásába keresztelkedtünk bele. 6. Az izolációtól az empátia felé: Isten felénk, emberek felé mutatott empátiája jelenik meg abban, hogy kiüresítette magát és emberré lett. Emellett mások irányába mutatott empátiánk megnyilvánul az eucharisztiában mint közös étkezésben, amelyet megosztunk másokkal.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave