Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Kontrollképesség (angolszász szakirodalomban: locus of control)

Ez a tényező tulajdonképpen egy attitűd, amely Rotter (1966) munkásságával került a tudományos vizsgálódás célkeresztjébe. Amennyiben a sportoló sikereit vagy kudarcait elsősorban saját, azaz önmaga igyekezete eredményeként értékeli, abban az esetben megfelelő kontrollképességről beszélhetünk. Amennyiben viszont általános beállítódásként a balszerencse vagy más személy számlájára írja kudarcait, és úgy érzi, ki van téve a sors vagy adott sportágakban a bírók szeszélyeinek, az a hozzáállás nem segíti a megküzdés folyamatát. Szemléletes példa a kontrollképesség tudatos kezelésére Mauricio Pochettinónak, az említésre kerülő eset idején az angol Tottenham labdarúgócsapat menedzserének a 2019. évi, hihetetlenül fordulatos és csak a 96. percben eldőlt BL-elődöntő utáni nyilatkozata (a magyar kommentátor közvetítésével): „Ilyen mérkőzést szerencse nélkül nem nagyon lehet megnyerni.” A kontroll kérdése a megküzdés szempontjából kulcsszerepet játszik. Nem mindegy, hogy a megküzdő cselekvés révén kontrollképességünket éljük-e meg, vagy éppen ellenkezőleg, úgy érezzük, a helyzet irányítása kicsúszik a kezeink közül, és tehetetlenek vagyunk. Labdajátékok edzői, szakértői sokszor nyilatkozzák, hogy „ami máskor bemegy, adott esetben sehogy sem”, vagy éppen fordítva, és ezt a tényezőt, egy sikerre törő csapatnak, tudatos kontrollal tudnia kell kezelni az elérendő célok érdekében.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave