Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Tanult leleményesség (learned resourcefulness)

A tanult leleményesség (Rosenbaum, 1988, 1990) olyan kognitív (mentális) önszabályozást jelent a sportoló részéről, amellyel viselkedése hatékonyságát a különböző, változó körülmények között is biztosítani tudja. A személy korábban jól elsajátított, felszínre hozott képességeinek együttesét, cselekvési, működési mintáit jelenti, amellyel képessé válik a kritikus helyzetben is viselkedésének szabályozására. Például, ha egy sportcél – válogatottba való bekerülés – eléréséhez nagyobb fizikai erőfeszítés szükséges, akkor azt a sportoló mentálisan értékeli, „mérlegre teszi”, hogy ez megéri-e számára. Ezután felbecsüli a saját belső erőforrásait (adottságait, képességeit, riválisok számát és tudását), végül megjelennek a viselkedés eredményességére (edzésmunka fokozása, mérkőzésen való feladatok differenciálása, mozdulatok javítása stb.) vonatkozó elképzelések. Első futómaratonja alkalmával a cikk szerzője többször megélt leküzdhetetlennek tűnő fáradtságot, és az erdei talaj is nehezítette a ritmusos mozgást, de az a gondolat, megfontolás, hogy amennyiben abbahagyja a versenyt, azt természetszerűleg kudarcként fogja megélni, mentálisan átsegítette a nehézségeken, különböző lelemények alkalmazásával, mint a helyszínen játszott klasszikus zenei darabokra való figyelemfókusz vagy a légzésre való akaratlagos összpontosítás.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave