Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Reziliencia (resilience)

A megküzdésben is nagy szerepet játszó következő személyiségjellemző jelenlétéről, a rezilienciáról (amelyet Block már az 1950-es évektől kezdett közvetve kutatni) akkor beszélhetünk, amikor a sportoló találékony, adaptív (alkalmazkodó) és rugalmas módon reagál az előálló új, esetleg ismeretlen helyzetekben. Ilyen lehet például egy edzőváltással való megbirkózás, amikor a sportolónak rugalmasan alkalmazkodnia kell az új személy szemléletéhez, munkamódszereihez, elvárásaihoz. Nagyfokú rezilienciára volt szüksége az élsportolók tízezreinek, akik 2020–22-ben a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos korlátozások következtében beálló sportesemény-halasztásokkal voltak kénytelenek megbirkózni mentálisan. Sportolók ezreiről tudni, hogy az eredeti időpontban még indultak volna a tokiói olimpián vagy valamelyik sportág nagy világversenyén, de életkoruk, családi vállalásaik stb. miatt a halasztott eseményeken már nem tudnak, akarnak részt venni. Ilyen Mike Róbert világbajnok, olimpiai 4. helyezett kenusunk is, akinek 36 éves korában az eredetileg 2020-ra tervezett tokiói játékok lett volna tervei szerint az utolsó jelentős nemzetközi versenye éremszerzés és az azzal járó további anyagi megbecsülés esélyével. Jelentős kognitív-érzelmi rugalmasságra volt szüksége, hogy feldolgozza magában a verseny elhalasztását és későbbi időpontban történő megrendezését, amit kognitív-érzelmi szinten hiába vett tudomásul, a szervezete – elmondása szerint – még egy évvel később sem tud igazán „elfogadni”. Ugyanakkor „mindig kell keresni egy pozitívumot, engem a pozitív vizionálás segített át a nehézségeken” – fogalmaz. Tudatos döntés eredményeképpen abbahagyta a versenyzést, hatékonyan munkát keresett és talált, és több mint két évtizednyi élsportolói múlttal manapság már a családjára és „civil életére” koncentrál, mondani sem kell talán, hogy ott is jól megállja a helyét.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave