Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Zenészek rezilienciája

A művészek, azon belül is a zenészek és a reziliencia kapcsolatát gyakran vizsgálják kutatások (Lyness, 2017; Bax, 2019), különösen annak fényében, hogy a művészi pálya általában hektikus, sokszor nem stabil és bejósolhatatlan. Mindemellett az alkotás, a komponálás és az előadó-művészet mint katarzis maga segíthet az érzelmekkel való megküzdésben, nem csak zenészek esetében. Rachmaninov második zongoraversenyét mély depressziója, az akkoriban megélt érzései ihlették, Van Gogh szinte egész életművét végigkíséri és tükrözi a depresszióval való küzdelme (Hartley, 2017). Beethovent a kétségbeesés szélére sodorta megsüketülése, és saját bevallása szerint az egyetlen, ami visszatartotta az öngyilkosságtól, az a saját művészete volt. Belső késztetést érzett arra, hogy megörökítse mindazt, ami benne van, hogy ne fossza meg a művészetétől a világot (Hodges, 2013). Kegelaers, Schulier és Oudejans (2020) a mentális egészségbeli problémák és a reziliencia kapcsolatát vizsgálta 64 zenésznél – a mintában szerepeltek diákok és végzett, profi zenészek is. Eredményeik szerint a reziliencia negatív kapcsolatban áll a mentális problémákkal (depresszió, szorongás). Athalia és Kilis zenészek és nem zenészek érzelmi regulációját vizsgálta és hasonlította össze, és azt találták, hogy a zenészek magasabb szintű érzelmi regulációval rendelkeznek (Athalia és Kilis, 2019). Vannak kutatási eredmények tehát, amelyek azt bizonyítják, hogy a zenei alkotás magasabb szintű érzelmi regulációval, megküzdéssel jár együtt. Ennek ellenpéldájaként összefoglaló tanulmányok készültek híres zenészek mentális szubpatológiás és patológiás problémáiról (Newmark, 2009). A reziliencia viszont működhet motivációfenntartó faktorként, valamint csökkentheti a bukások és stresszes események negatív hatását (O’Neill, 1997). A fontosságát felismerték, viszont a reziliencia kutatása a zenepszichológiában még nem eléggé elterjedt (Kegelaers és Schulier, 2020).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave