Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A specifikus fóbiák előfordulási valószínűsége és következményei

A specifikus fóbia egy olyan szorongásos zavar, amelyet tartós, túlzott és irreális félelem jellemez a fóbia tárgyának jelenlétében (vagy akár arra gondolva is), és mindez meggátolja a személy funkcionálását egy vagy több területen (például munka, szociális kapcsolatok). A specifikus fóbia jellegzetessége az erős distressz érzése, amikor a személy anticipálja a tárggyal vagy a helyzettel való találkozást. Jellemzően a fóbiás személy szorongást, félelmet vagy pánikot tapasztal, amikor szembesül a rettegett tárggyal vagy helyzettel. Ezekből kifolyólag a személy elkerüli azokat a helyzeteket és helyeket, amelyekről úgy véli, hogy a fóbia tárgyával találkozhat (American Psychiatric Association, 2013). A túlzott félelem nem csupán jelentős szorongást vagy interferenciát okoz a személy mindennapi életében, hanem ezekből kifolyólag súlyos egészségügyi következményekkel is járhat. Korábbi kutatások (Witthauer et al., 2016; Aquin et al., 2017) összefüggésbe hozták a speciális fóbiákat különböző szív- és érrendszeri betegségek, ízületi gyulladás, migrén és pajzsmirigybetegség megnövekedett kialakulási kockázatával. Ezen túl, a rendszeresen és hosszan átélt szorongás és stressz érzése következtében a kiválasztó és az emésztőrendszer is károsodhat, valamint gyengítheti az immunrendszert, amely az általános egészségi állapot romlásához vezethet. A specifikus fóbiák súlyos egészségügyi következményeiken felül (vagy éppen annak következtében) óriási gazdasági terhet is jelentenek. A szorongásos rendellenességek teljes éves költségei körülbelül 20 éve csak az Egyesült Államokban becslések szerint 42 és 47 milliárd dollár közötti összeg kiesését jelentették, amely az akkori teljes GDP közel 0,5%-a (Kessler & Greenberg, 2002). Ezt megerősíti egy recens világszintű tanulmány (Konnopka & König, 2020), amely szerint a szorongásos zavarok a teljes egészségügyi költségek 2,08%-át, míg a teljes GDP 0,22%-át teszik ki; valamint a kapcsolódó járulékos veszteségek a GDP további 0,23%-át jelentik.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave