Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A félelmek evolúciós háttere

A félelem bizonyos szempontból teljesen természetes velejárója a mindennapjainknak. Félhetünk attól, hogy a zebrán áthaladva egy autós nem vesz észre minket, félhetünk attól, hogy a természetben kirándulva összeszedünk egy kullancsot stb. Persze ez a félelem nem akadályoz meg bennünket abban, hogy átkeljünk egy zebrán vagy kiránduljunk, elmenjünk barátainkkal egy parkba. A félelem (vagy ebben az esetben inkább elővigyázatosság) hatására megtanultunk alaposan körülnézni mielőtt átmennénk az úton, és megtanultuk magunkat befújni kullancsriasztóval a parkba indulás előtt. Természetesen nem csupán ezekre a dolgokra terjed ki a félelem, és legtöbbször ez inkább rutin, semmit valóságos félelem. A kialakulás oka, a szervezet integritásának védelme és a testi épség megőrzése azonban közös ezekben a félelmekben. A félelem hasznos, evolúciós szempontból adaptív válasz, amely évmilliók alatt szelektálódott ki (Bereczkei, 2000). Azok az egyedek (nem csupán emberek, hanem az állatok általában) éltek túl, hogy azt követően utódot nemzve génjeiket tovább örökítsek, amelyek elég jól el tudták kerülni a környezeti veszélyeket, ragadozókat és egyéb baleseteket.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave