Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A specifikus fóbiák típusai és azok jellemzői

Eddig a specifikus fóbiákról általában esett szó, most viszont röviden áttekintjük, hogy milyen altípusokat tartanak számon belőlük. A DSM-V (American Psychiatric Association, 2013) öt típust különböztet meg: állat (például kígyó, pók, rovarok), természetes környezet (például magasság, víz, vihar), vér-sérülés-injekció (például vér, injekció, orvosi ellátás, sérülés), helyzeti (például repülés, lift, zárt helyek) és egyéb1 (például szituációk, melyek fulladáshoz vagy hányáshoz vezethetnek). Azon empirikus tanulmányok száma, amelyek megpróbálták valamilyen vizsgálattal alátámasztani a félelmek ilyetén való kategorizálását, meglehetősen alacsony. Két olyan korábbi vizsgálat van, az egyik felnőtt (Fredrikson et al., 1996), a másik 7 és 19 év közötti gyermekpopuláción (Muris et al., 1999), amelyek szisztematikusan igyekeztek a DSM-kategóriák2 létjogosultságát tesztelni. Mindkét vizsgálat hasonló eredménnyel zárult, miszerint három kategória különül el jól: állatfóbia, vér-sérülés-injekció-fóbia és egyéb/szituatív fóbiák (a természeti és helyzeti típusok összevonásából). Ha megnézzük, milyen félelmek is sorolódnak a természeti (például magasság) és helyzeti (például repülő, lift) típusokba, annyira nem meglepő ezek összeolvadása. Az egyes kategóriákba eső fóbiák kialakulása hátterében állhatnak különböző magyarázatok, míg különböző kategóriába kerülő félelmek háttere lehet részben átfedő.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave