Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A kognitív viselkedésterápia fogalma, leírás, háttere, jellemzése

A CBT olyan aktív, strukturált, viszonylag rövid időtartamú terápia, ahol a kliens időszerű problémáinak a megoldását, a diszfunkcionális gondolkodásának és viselkedésének megváltoztatása jelenti. Elméleti hátterét az a kognitív modell írja le, miszerint a viselkedésünket és az érzelmeinket jelentősen alakítja, hogy miként strukturáljuk saját magunk számára a világot (Beck, 1964; Perczel-Forintos, 2010, 2011). Ez alapján az észlelés és az élményfeldolgozás aktív folyamatként írható le (Weishaar, 1993; Salkovskis, 2000; Beck et al., 2001; Perczel-Forintos, 2010). Az egyén sajátos észlelései és gondolkodása alapján tudjuk értelmezni az érzelmeit és viselkedését. Ugyanez fordítva is igaz, az érzelmeket és a viselkedést befolyásolja az egyén eseményértelmezése. Nem egy adott esemény vagy történés határozza meg azt, hogy az egyén miként reagál arra, hanem az, hogy az egyén miként észleli és értelmezi az adott eseményhez köthető történéseket (Perczel-Forintos, 2010). Egy adott esemény más-más jelentéssel bírhat számunkra és mások számára. Ezek a személyes jelentések kognitív struktúrát alkotnak, melyek hierarchikusan épülnek fel, és négy rétegét különböztethetjük meg (Perczel-Forintos, 2010): 1) Az akaratlagos gondolatok teljes mértékben hozzáférhetők, míg 2) az automatikus gondolataink már nem tudatosak, de gyakorlással elérhetővé válnak. 3) Tudatosan már alig megközelíthető szint a másodlagos attitűdök, hiedelmek és szabályok. 4) Legmélyebben elhelyezkedő szinten találhatók az alapsémák, amelyek tudattalanok és csak hosszas terápiás munkával tárhatók fel. Amennyiben a struktúrában megjelennek az információfeldolgozásban részt vevő jellegzetes szűrők, amelyek intenzív emocionális állapotban akaratlanul érvényesülnek, akkor az információ feldolgozása torzulni fog (ezt nevezzük kognitív torzításnak). Ilyenkor a személy a vele történő eseményeket, történéseket sokkal negatívabbnak érzékeli, mint amilyenek valójában és így negatív érzelmi állapotba kerülhet (Mórotz & Perczel-Forintos, 2006; Perczel-Forintos, 2010).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave