Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A számítógép- és VR-alapú módszerek hatékonysága

A modern, számítógép-alapú módszertannal segített terápiák sikerességét mutatják az utánkövetéses eredmények az előzőekben említett vizsgálatokban. Miloff és munkatársai (2019) pókfóbia esetén végzett vizsgálatuk során a felméréshez viselkedéses megközelítési tesztet (behavioral approach test, BAT) és önkitöltős kérdőíveket alkalmaztak a pókok iránti félelem, szorongás, depresszió és életminőség felmérésére. A vizsgálati személyeket random sorolták két csoportba, melyek közül az egyik tagjai klasszikus in vivo egyalkalmas CBT-ben (kontroll), míg a másik tagjai egyalkalmas, VR-alapú CBT-ben részesültek (vizsgálati). Az adatokat felvették a kezelés előtt, majd utána közvetlenül, 3 és 12 hónappal később. Eredményeik alapján mindhárom utánkövetéses pontban hatásos volt a kezelés, a félelem mértéke csökkent. Viszont 12 hónap után már mérhető volt szignifikáns hatékonyságcsökkenés (vagyis a félelem mértéke növekedett, de nem érte el a kezelés előtti szintet). Ugyanakkor nem találtak különbséget a vizsgálati (VR-es) és a kontroll- (VR-nélküli) csoport között. Más kutatásokban (Safir et al., 2012; Maskey et al., 2014; Donker et al., 2018) is hasonló eredményeket találtak. Nemcsak utánkövetéssel, hanem kontrollcsoportok alkalmazásával is vizsgálták az előbb említett kutatásokban a kezelések hatékonyságát. Donker és munkatársai (2019) kutatásában acrophobiás mintán a kontrollcsoport nem kapott semmilyen kezelést, csupán várólistára került a vizsgált időszakban. Eredményeik alapján az általuk összerakott önirányított VR-alapú CBT-kezelésben részesültek szorongása szignifikánsan csökkent a kontrollcsoporthoz képest.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave