Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Konklúzió

Összefoglalva tehát elmondhatjuk, hogy a specifikus fóbiák (és tágabb értelemben a fóbiák és más szorongásos zavarok) prevalenciája igen magas, a hétköznapi mértéket meghaladó, túlzott félelmek megjelenése az átlagpopulációban is meglehetősen gyakori probléma. Egy evolúciós gyökereken nyugvó magyarázat szerint adaptív volt az idegrendszeri védekezési körök kialakulása és a félelem egy bizonyos szintig, hiszen az megvédhet minket kockázatos szituációktól és olyan helyzetektől, ahol valamilyen baj (például sérülés, fertőzés) érhet minket. A megnövekedett és a mindennapok szempontjából nem reális félelem hátterében állhat ezen védekező körök túlzott érzékenysége. Hosszú távon mindez számos egészségügyi problémához vezethet, és (részben ebből kifolyólag) óriási gazdasági terhet jelent évente globálisan. A lehetséges védőfaktorok, mint például a reziliencia hatásmechanizmusának feltérképezése, szükséges a jövőbeni kutatások során. A fóbiák kezelésére a legelterjedtebb módszer a kognitív viselkedésterápia, melynek klasszikus változatait sikeresen alkalmazzák számos altípus esetén. Ezek többnyire rövid, néhány üléses intervenciót jelentenek, ahol a személy megtanulja a módszer alapjait és a terapeutával együtt gondolkodva jut el a megoldásig, szorongását fokozatosan csökkentve. A terápiás hatékonyságnövelés és a felgyorsult élet következtében felmerült egy igény a modern, számítógép-alapú módszerek integrálására is a kognitív viselkedésterápiákba. Az elmúlt két évtized során számos kutatási eredmény mutat abba az irányba, hogy a terápiába bevonhatók ezek az eszközök; a kliens-terapeuta kapcsolatot ugyan felváltani nem tudják, de a terápiát segíthetik. A sikeres terápia után akár a továbbiakban is használhatók a visszaesés elkerülése végett. Az is világos, hogy a módszerek még nem teljesen kiforrottak, és további kísérletes eredmények szükségesek ahhoz, hogy eldöntsük a terápiás folyamatban pontosan hol és milyen szerepet kaphatnak a legjobb eredmény elérése érdekében. A jövőben fontos vizsgálni azt is, hogy milyen egyéb tényezők növelhetik a terápia hatékonyságát és csökkenthetik a visszaesés kockázatát. Lehetséges, hogy kiegészítő vagy felkészítő ülések kapcsán a reziliencia növelése egy ilyen bufferként szolgálhat.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave