Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A mindfulness meditáció fogalma és jelenléte a nyugati társadalmakban

George Engel 1977-ben megjelent korszakalkotó tanulmánya a bio-pszicho-szociális modell indokoltságáról és koncepciójáról (Engel, 1977) kétségkívül egy értékes és a mai napig ható, komplex szemléletmódot vezetett be a gyógyító munkába. Számos szerző fogalmazta meg azonban e modell tökéletlenségét az ember egészlegességének megragadásában. E szerzők hangsúlyozzák az egyénnek a transzcendens dimenzióhoz fűződő kapcsolatának fontosságát, és javasolják Engel modelljének kiterjesztését a spiritualitás dimenziójára is, létrehozva így a bio-pszicho-szociális-spirituális modell koncepcióját (Sulmasy, 2002). E szemléletmód hangsúlyozza, hogy az ember holisztikus megközelítésének igénye magában kell hordozza a személy számára fontos transzcendens kapcsolódások feltárását, megértését és figyelembevételét is az egészség-betegség spektrum minden területén.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave