Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Elfogadás

Ahogy ez bemutatásra került, a mindfulness meditáció egyik központi eleme az aktuális tapasztalat ítélkezés- és értékelésmentes elfogadásának gyakorlása (Marlatt & Kristeller, 1999; Kabat-Zinn, 1994). Noha számos egészségfejlesztő módszer alapvető mechanizmusa a változás elősegítése (gondolva akár a mentális, akár a szomatikus egészséget célzó programokra), Hayes (1994, id. Baer, 2003) felveti, hogy bizonyos esetekben talán nem feltétlenül szükséges és az egyedüli célravezető törekvés minden kellemetlen tünetnek vagy állapotnak a megváltoztatása. A szerző pánikrohamokkal élő személyekkel végzett munkáira építve rámutat, hogy talán az elfogadás fejlesztése több esetben hatékonyabb és adaptívabb lehet, azáltal, hogy mérsékli a szükségét, hogy az egyén akár maladaptív, akár kifejezetten egészségkárosító viselkedésekkel próbálja meg elkerülni vagy mérsékelni adott tünetet vagy megterhelő élményt. Például az epizodikusan jelentkező fájdalomérzet meglétének elfogadása és átkeretezése úgy, mint egy kellemetlen, de rövid ideig tartó és múló, valamint súlyos következményekkel nem járó tapasztalás, megelőzheti, hogy az egyén különböző maladaptív viselkedésekkel (például inaktivitás vagy elkerülő viselkedés [mely akár továbbá súlyosbíthatja a problémát], visszahúzódás a társas kapcsolatoktól, akár visszaélésszerű gyógyszerhasználat stb.) próbálja azt elkerülni, továbbá mérsékelheti a szenvedésnyomást és a szorongást, amit az egyén egy esetleges jövőbeli fájdalomepizód miatt – anticipált módon – átél.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave