Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Absztrakt

„Szorongás és betegség nélkül evezőjét vesztett csónak lenne az életem” – mondta Edvard Munch, aki szorongását és halálfélelmét a festményein keresztül dolgozta fel (Németh, 2015). Melanie Klein (1940/1999) szerint az alkotótevékenység a depresszív pozíció átdolgozásából ered. Halász László (1968) álláspontja az, hogy művészi alkotás értékének alapvető feltétele, hogy jelen legyenek benne alkotójának gazdag érzelmei, nyílt és eleven emberi jegyek. Irvin D. Yalom (2017) az értelemnélküliséggel való megküzdéssel kapcsolatban beszél a kreativitásról. Sigmund Freud (1910/1982) véleménye az, hogy művészi megismerésre irányuló vágyat az erős gyermekkori ösztönkésztetés hajtja, ami az infantilis szexualitás részletösztöneiről szól. Rollo May (1976) azt mondja: az a baj az analitikus megközelítésekkel, hogy a kreativitást általában reduktív folyamat eredményének tekintik, amely mindig neurózishoz köthető. Felteszi azt a kérdést is: ha a pszichoanalízis kigyógyítja a művészeket a neurózisból, akkor többé már nem lesznek képesek alkotni? Jelen tanulmányban az első olvasatra egymásnak ellentmondónak tűnő elméletek tengerében próbálom értelmezni a szorongás és a művészet kapcsolatát.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave