Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Elméleti konklúzió

Az előbbiekben az összehasonlító pszichobiográfia módszerét alkalmazva azt igyekeztem nyomon követni, hogy az apa elvesztése, tágabb értelemben a „halálhoz való lét” határhelyzetének megtapasztalása hogyan járult hozzá számottevően egy sor, azonos „szellemi családba” tartozó alkotó (író, filozófus, pszichológus) munkásságának kibontakozásához. A többször idézett Hermann Imre (1930) kreativitásmodellje alapján a kreatív potenciál aktualizálódása három tényező függvényeként ragadható meg. (1) A tehetségegész egy biopszichológiai adottságkomplexum, ami bizonyos esetekben gátló tényezők jelenléte következtében nem tud teljes formájában manifesztálódni. Ilyen gátló (ugyanakkor serkentő) tényező lehet például az intellektuális tekintélyekhez való ambivalens viszony. Ilyen szellemi, „apai” tekintély volt Kierkegaard számára Hegel, Nietzsche számára Wagner, de mindkettőjük esetében a háttérben felsejlik az apa,1 és az apai szellemi örökség (kereszténység) ellentmondásos hatása. A bűnnel, a(z apa)gyilkossággal, a bűntudattal és ennek nyomán a patriarchális zsidó-keresztény vallás kérdéseivel való küszködés végigvonul Dosztojevszkij és Freud munkásságán is, és a saját apa halála számukra is alapvető változásokat eredményez, akárcsak Szondinál, Kierkegaard-nál és lényegében Nietzschénél is.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave