Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A vizuális preferenciák kísérleti megközelítése

Az emberek ízlése különbözik („De gustibus non est disputandum” ~ az ízlésről nem lehet vitatkozni), mégis vannak bizonyos vizuális jellemzők, melyek általánosságban jól bejósolják az esztétikai ítéletet. Ezek a preferenciák jelen tudásunk szerint evolúciós gyökerekkel rendelkeznek és jellegzetes neurális és kognitív feldolgozási mechanizmusokon keresztül érvényesülnek. A téma tudományos vizsgálatának kezdetét Fechner 1876-os Vorschule der Aesthetik című könyvéhez kötik. Azóta számos megközelítés született az esztétikai ítélet matematikai modelljeitől (Birkhoff, 1933/2013; Eysenck, 1942) a biológiai alapokra helyezésén át (Berlyne, 1960) az észlelési erők elméletéig (Arnheim, 1979). Mára egy sor olyan tényezőt ismerünk, amelyek befolyásolják az esztétikai élményt (az áttekintőt lásd: Palmer és mtsai., 2013). Leder és munkatársai (2004) leírták az esztétikai élmény komplex kognitív-affektív feldolgozási modelljét (1. ábra), amelybe az esztétikai ítélet és a hozzá kapcsolódó érzelmi reakció létrejöttét befolyásoló valamennyi tényezőt integráltak. Idetartoznak az inger objektív tulajdonságai, a stílusa, a közvetített jelentése, az észlelési kontextus, az előzetes tapasztalatok, a szakértelem, a kognitív és érzelmi állapot, a társas interakció és a személyes érdeklődés is.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave