Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Graffiti, street art és a rokon művészeti formák

A kortárs művészet széles körben vitatott jelenségei a graffiti, a street art és a rokonságot mutató egyéb alkotási formák. Megosztóak a vélemények már azzal kapcsolatban is, hogy egyáltalán a művészet fogalma alá sorolhatók-e ezen műfajok. A graffiti alkotói jellemzően nem tekintik magukat művésznek, s a szakirodalom is leginkább ’taggelő’ vagy ’writer’ megnevezéssel illeti őket (Puᶊcaᶊiu, 2017). Mivel azonban a klasszikus graffiti határai mind jobban egybemosódnak más műfajokkal, a graffitisek nem művészként való elhatárolása is tulajdonképpen értelmét veszti. A street art fogalmánál némiképp más a helyzet, hiszen elnevezése már önmagában hordozza a művészetként való definiálást. Az látható ugyanakkor, hogy az alkotók kevésbé mutatnak igényt a kategorizálásra és a tudomány definiáló törekvéseire. Az Os Gemeos néven ismert brazil formáció ezzel kapcsolatban így fogalmaz: „Minket nem érdekel, hogy amit csinálunk az graffiti vagy művészet. Mi csak jól akarjuk érezni magunkat… Ugyanazt csináljuk az utcán, mint a galériában, karaktereket festünk és élvezzük ezt” (Klanten és mtsai., 2010, 174.). Az urbánus művészet különböző formái mindeközben dinamikusan változó jelenségek, melyek teljességében való megragadásáról le kell hogy mondjunk. Manco (2004) megfogalmazza, hogy amennyiben enciklopédikus leírásra törekszünk, azzal kell szembesülnünk, hogy mire „megszárad a tinta”, némiképp már elavult mondanivalónk (Manco, 2004, 9.). Parlá (2010, id. Klanten és mtsai., 2010, 219.) kubai származású művész Phase 2 nyilatkozatával érzékelteti, hogyan próbálunk megragadni egy megragadhatatlan jelenséget: „Graffitinek nevezni valamit olyan, mint egy üstököst meteoritnak hívni.” Az alkotó magyarázatként hozzáteszi, hogy míg a meteorit egy egyszeri becsapódásként van jelen, az üstökös folyamatos mozgásban van.

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave