Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


Történeti és terminológiai kérdések

A graffiti a görög ʼgraphienʼ szóból származik, jelentése, ʼírásʼ (Puᶊcaᶊiu, 2017). Később az olasz ʼgraffitoʼ (’karcolás’, ’karmolás’) szó viszi tovább a jelentést. A Kortárs Magyar Művészeti Lexikon szerint innen eredeztetik a ma használt graffiti szót, ami idővel a karcolóeszközökkel való alkotás helyett egyre inkább a filctollal és spray-festékkel létrehozott műveket jelöli meg a falakon (Fitz, 1999). A Reisnerhez köthető definíció szerint: „utcai falakra festékszóró spray-vel vagy más módon készített képek gyűjtőfogalma” (idézi Hárdi, 2015, 837.). A Művészeti Szótár leírása alapján a graffitit hagyományosan a firkálás ősi ösztönéhez kötik (Végh, 1997), s összefüggésbe hozzák a barlangrajzokkal (Baird és Taylor, 2016; Baird és Taylor, 2011), valamint az ókori Egyiptom „szubverzív” népművészetével is (Fitz, 1999). A képzőművészettel a graffiti csak a 20. század második felében került kapcsolatba (Fitz, 1999).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave