Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


A kortárs művészeti projektek egy példája: reklámrombolás

Az alábbiakban egy olyan alkotói tevékenység kerül bemutatásra, mely a fogyasztói társadalom manipulatív tendenciára reflektál és perspektívaváltásra invitálja a befogadót. E példa azt is illusztrálja, hogyan közeledik a művészet egy általa kritizált jelenséghez és viszont, az hogyan közelít felé. Az úgynevezett reklámrombolás a „brandalism” szó magyar fordítása, eredeti megnevezése a vandalism és branding szavakból származik, a brit utcaművész Banksytől (Bodó, 2004). E mozgalom lényegi tevékenysége, hogy a fogyasztói társadalommal szembemenve reklámtáblákat alakít át művészi módon. Az aktivista vállalkozás legfőbb célja az, hogy felhívja a figyelmet a reklám, a fogyasztás és a klímaváltozás közötti összefüggésre. Képviselői nagy mennyiségben helyettesítenek fizetett reklámhirdetéseket immateriális, gyakran ökológiai szemléletű üzenetekkel, alkotásokkal, beavatkozva kreatívan a kereskedelem által dominált városi kommunikációba. E társadalmi atmoszférában a brandalism irányzat alkotásai a globális ökológiai rendszer prioritását „hirdetik” a rövid távú igényekkel szemben (Klein, 2004).

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave