Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A nemzetközi műveltségszavak

A fentiekben tárgyalt jövevényszócsoportok alapján látható, hogy az idegen nyelvekből a nagy műveltségváltások vagy a széles értelemben vett kultúra kisebb-nagyobb változásai következtében kerültek át jövevényszavak a magyarba. Ezek a szavak – mivel jelentős részük különféle tárgyfogalmakat jelöl – a velük megnevezett tárgyakkal vagy más fogalmakkal együtt jelennek meg egy másik nyelvben, az ezt beszélő közösségben.
Az emberi művelődés történetében igen sok olyan eszköz, termék, intézmény stb. alakult ki, amely messze túlterjedt annak a társadalomnak a határain, amely ezeket létrehozta. Így az ezeket jelölő szavak is gyakran hosszú vándorútra indultak, sokszor kultúrköröket, sőt földrészek határait is átlépve. Ennek során hangalakjuk – igazodva a mindenkori befogadó, majd továbbadó nyelvhez – gyakran lényegesen megváltozhat, jelentésük különböző irányokba fejlődhet. Mindezek azt eredményezhetik, hogy egy-egy ilyen szó eredetét még a képzett szakember is csak nehezen tudja kideríteni.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave