Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


A szabálykérdés és az alaktan

A mai nyelvpszichológia egyik legvitatottabb és legérdekesebb kérdése a puszta gyakoriságon és asszociatív tanuláson, illetve a nyelvi szabályon alapuló leképezések viszonya. Klasszikus formájában is alapvető szerepe volt a magyar adatoknak ebben a vitában (MacWhinney 1978), mára azonban az egész kérdés világosabb tagolásával a pszicholingvisztika adaléka még világosabbá vált. Pinker (1991, 1999) és Clahsen (1999) fogalmazták meg legvilágosabban a kettős reprezentáció koncepcióját. A nyelvben két rendszer, egy konnekcionista hálózat és egy szabályrendszer mőködik. Ez a nyelv egészére igaz, de az alaktani szabályok kitüntetetten világosan mutatják a kétfelé rendszer működésmódját. A kivételeket a hátsóbb agyi részek kezelik, mint egyedi explicit emlékezeti tételeket, míg a szabályos, produktív morfológiai folyamatok készségszerűen szerveződtek, és az elülső agyrészekhez kapcsolódnak. A 2. táblázat (Pléh–Lukács 2001) mutatja átfogóan e felfogás pszicholingvisztikai támpontjait.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave