Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Európa

Európában az 1990-es években két jelentős egyezmény is született, s mindkettő 1998-ban vált hatályossá. Az egyik a Keretegyezmény a Nemzeti Kisebbségek Védelméről, amelyet 2005 januárjáig az Európa Tanács 35 tagországa ratifikált, köztük az Európai Unió 19 tagországa. A keretegyezmény nagyrészt ajánlásokat tartalmaz a nyelvek védelmére, oktatásbeli szerepükre, hírközlésbeli használatukra, a kétnyelvű helységnevekre stb. vonatkozóan. A másik egyezmény a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája, melyet 2005 januárjáig az Európa Tanács 17 tagországa ratifikált. (Franciaország 1999-ben aláírta, de nem ratifikálta a Chartát, mivel a hivatalos francia álláspont szerint a Charta ratifikálása fenyegetné a köztársaság oszthatatlanságát, a törvény előtti egyenlőséget és a francia nép egységét azáltal, hogy szervezett nyelvi közösségeknek speciális jogokat biztosítana.) A Chartát aláíró országok kötelezik magukat arra, hogy regionális vagy kisebbségi nyelveik megőrzése érdekében a dokumentumnak legalább 35, általuk kiválasztott cikkelyét betartják.

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave