Kiefer Ferenc (szerk.)

Magyar nyelv


Számítógépes morfológiai és szintaktikai rendszerek

A MorphoLogic legelső eredménye a magyar nyelvhez 1991-ben elkészített Humor (High-speed Unification Morphology) morfológiai elemző program és a hozzá tartozó leíró formanyelv volt (Prószéky–Kis 1999). A magyar nyelvi morfológiai adatbázis lefedi az Értelmező Kéziszótár szóanyagát, sőt mintegy ötvenezer alapszóval gazdagítja is. A produktív toldalékolási és összetételi szabályok miatt ez a programrendszer több mint kétmilliárd helyes magyar szóalak elemzésére képes – ugyanakkora helyigénnyel és ugyanolyan sebességgel, mint a néhány százezres adatbázisú nyelvekhez készített elemzőprogramok. A Humor rendszerhez kifejlesztett formanyelv – a magyar szóalaktan relatív bonyolultsága miatt – más nyelvekre is könnyen és eredményesen alkalmazható, így a magyaron kívül a lengyel, a cseh, a román, az angol, a német, a francia és a spanyol nyelv viszonylag átfogó leírása is megtörtént (Prószéky–Kis 1999). A Humor alkalmazásait, a szótő-visszaállító (lemmatizáló) és nyelvhelyesség-ellenőrző modulokat számos hazai és nemzetközi cég vásárolta meg, nemcsak a magyar nyelv támogatásához. Az MTA Nyelvtudományi Intézet vezetésével zetésével egy NKFP-pályázat eredményeként az elmúlt években a MorphoLogic leíró formalizmusával több kicsiny uráli nyelv (komi, nganaszan stb.) morfológiájának leírása valósult meg (Novák 2004, Prószéky–Novák 2005). Hunmorph néven egy, az interneten hozzáférhető magyar éa angol nyelvű morfológiai elemző is elkészült a BME SzóSzablya projektuma keretében (http://www.szoszablya.hu )

Magyar nyelv

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2015

Nyomtatott megjelenés éve: 2006

ISBN: 978 963 058 324 4

A kötet fő célja, hogy összefoglaló tanulmányokban mutassa be a magyar nyelvre vonatkozó kutatások mai állását. A harmincnégy fejezet szerzői nemcsak új eredményeket közölnek, hanem bemutatják azokat az elméleti-módszertani újításokat is, amelyek a magyar nyelvtudományban - a nemzetközi nyelvtudománnyal teljes összhangban - az utóbbi évtizedekben végbementek.

A kötet négy részből áll. Az első tömb a nyelvi rendszer formai eszközökkel is megközelíthető legfontosabb területeit öleli fel - itt szerepel az alaktan, a hangtan, a mondattan, de itt kapott helyet a szövegtan, a szemantika és a pragmatika is. A második rész a nyelvtörténet korszakait, a magyar nyelvtudomány történetét tárgyalja. A harmadik fejezet a magyar nyelv neuro-, pszicho- és szociolingvisztikai vonatkozásival foglalkozik. Az utolsó rész az alkalmazott nyelvészet és a nyelvtudomány néhány határterületéről szól. Foglalkozik a beszéd zavaraival, a siketek jelnyelvével, a szaknyelv kérdéseivel, valamint az idegennyelv-tanulás és idegennyelv-oktatás problémáival.

Az Akadémiai Kézikönyvek sorozat legújabb darabja a legkorszerűbb összefoglalója mindannak, amit a XXI. század első évtizedében az érettségiző és felvételiző diákoknak, valamint a felsőoktatásban részt vevő tanulóknak tudniuk kell a sikeres vizsgákhoz a magyar nyelv témakörében.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kiefer-magyar-nyelv//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave