Gellén Márton, Hosszú Hortenzia, Szabó Tamás

Közpolitika

Bevezetés, összehasonlítás, fejlesztés


Politikai pluralizmus

A politikai pluralizmus legfontosabb intézményi lenyomata az érdekpluralizmuson nyugvó politikai pártok és egyéb stakeholder csoportok világa. Az érdekszervezeteket irányító motivációkról, szervezeti jellemzőkről, valamint a modern public policy-ben betöltött funkciókról korábban már szintén esett szó. Most a politikai pártok közpolitikára – s benne a kormányzati döntéshozatalra – gyakorolt hatásaira koncentrálunk. A modern demokratikus pártok a 19. század második felében, a 20. század elején alakultak ki jóval az államhatalom olyan klasszikus intézményi szereplői létrejöttét követően, mint a parlamentek, a bíróságok és a kormányzati apparátusok. Amilyen későn, olyan gyorsan vették át a domináns politikai kezdeményező pozíciót a korszak politikai arénáiban. A politikai pártok – mint a 20. század első felére, közepére legfontosabbá váló, politics típusú politikai aktorok – szervezeti értelemben gyorsan hasonultak és hasonulnak a társadalom változásaihoz.172 Egy hosszú és sokszor kacskaringókkal teli pálya, ahogy a zárt honorátior típusú (kizárólag a parlamenti frakcióra és annak munkaszervezetére koncentrálódó) pártkezdeményezésektől, az ideológia-vezérelt tömegpártokon (klasszikus szociáldemokrata és munkáspártok) át eljutunk a 20. század második felét már uraló, versengő kompetitív néppártok (catch-all party) világáig.173

Közpolitika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 626 8

Mi a közpolitika? Milyen politika az, ami eleve nem „köz-”? Sokan még mindig hajlamosak rácsodálkozni, hogy ilyen is van. Pedig a jogi szemléletű közigazgatás csak csigahéj lakó nélkül: szilárd, tartós, de önerőből nem jut sehová.

A közpolitika lényege is ez: ha az emberi közösségnek már van jogállami, demokratikus és remélhetőleg hatékony szervezete, akkor érdemes lenne e szervezetet olyan tevékenységek felé irányítani, amelyek lehetőleg ésszerűek, és a közösség érdekét szolgálják. A közpolitika erre kínál eszköztárat: fogalmakat, gondolatokat, módszereket, elolvasható szakirodalmat, társakat, akikkel fontos tartalmi felismeréseket meg lehet osztani.

A könyv szerzői és lektorai egyetemi oktatók. Amellett, hogy kézikönyvként is forgatható, a kiadvány tankönyvként szolgál a Nemzeti Közszolgálati Egyetem hallgatói számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gellen-hosszu-szabo-kozpolitika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave