Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


1 A szokásos piaci ár meghatározására számos módszer ismert a nemzetközi gyakorlatban. Ezek első jelentősebb összefoglalását az OECD 1979-es kiadványa végezte el, majd 1995-ben adta ki a Szervezet a hivatkozott Irányelveket. A szokásos piaci ár meghatározására alkalmazott módszerek röviden a következők: 1. az összehasonlító független árak (comparable uncontrolled price method) módszere, ahol a szokásos piaci ár az egymástól független felek által, összehasonlítható piacon, összehasonlítható termék vagy szolgáltatás esetében alkalmazott ár; 2. a viszonteladási ár módszere (resale-price method), ahol a szokásos piaci ár a harmadik személyek részére a kapcsolt vállalkozási csoport által kiállított utolsó számlában feltüntetett ellenérték, csökkentve a szokásos árréssel; 3. a költség-jövedelem módszere (cost-plus method), ahol a szokásos piaci árat az előállítási költségeknek a szokásos árréssel növelt összegében kell meghatározni; 4. a főleg az Egyesült Államokban alkalmazott összehasonlító nyereség módszere (comparable profit method), ahol a kapcsolt vállalkozások közötti ügyleteknek olyan összehasonlítható nettó nyereséget kell eredményezniük, mint összehasonlítható ügyletek esetén független felek között.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave