Őry Tamás

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata


1 A CRS sztenderd jelenlegi változatának kiadását lásd Standard for Automatic Exchange of Financial Account Information in Tax Matters, 2nd Edition. OECD Publishing, Paris 2017. Online elérhetősége: http://dx.doi.org/10.1787/9789264267992-en. A GF 2014. október 29-i berlini találkozóján 51 ország kötelezte el magát a pénzügyi információk új sztenderd szerinti automatikus cseréje mellett. Az ún. korai alkalmazók csoportja (pl. Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Belgium, Liechtenstein, Írország, Dél-Afrika) vállalta, hogy 2017-től alkalmazza a sztenderdnek megfelelő automatikus információcserét. További 60 ország – köztük Ausztria, Svájc, Szingapúr és Hongkong – jelezte, hogy megállapodásokat köt a sztenderdnek megfelelő információcsere 2018-tól kezdődő alkalmazása érdekében. Az USA az automatikus információcserét 2015-től kezdődően a FATCA alapján folytatja, és ennek érdekében további kormányközi megállapodásokat (IGA) kötött. A CAA-t a GF 2015. október 29–30-i barbadosi találkozóján írta alá 13 állam (Antigua és Barbuda, Barbados, Belize, Bulgária, a Cook-szigetek, Grenada, Japán, Marshall-szigetek, Niue, Saint Lucia, Saint Vincent és Grenadines. Lásd még: http://www.oecd.org/tax/transparency/AEOI-early-adopters-statement.pdf.

A nemzetközi adóügyi együttműködés szabályozási keretei és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Hungary Kft.

Online megjelenés éve: 2022

Nyomtatott megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 594 083 7

Az ipar és a kereskedelem világméretű fejlődését kísérő nemzetközi kettős adóztatás és az ellene történő fellépés az adózók adóügyi helyzetét tisztázni szándékozó nemzetközi adóügyi együttműködés kialakulásához vezetett. Mivel az államok csak a saját joghatóságuk területén érvényesíthetik adóztatási jogukat, a más állam adóztatási jogát is érintő adóügyi problémák, konfliktusok megoldásának leghatékonyabb eszközeit a két- vagy többoldalú nemzetközi adóegyezmények és az azokban meghatározott együttműködési szabályok jelentik.

A könyv célja, hogy bemutassa a nemzetközi adóügyi együttműködés fogalmi alapjait, az együttműködés történeti fejlődését és a legjelentősebb nemzetközi modellszabályokat. Kiemelt hangsúlyt helyez a magyar adószabályozás szempontjából legjelentősebb európai uniós szabályozási keretekre, és hasznos ismereteket ad át nemcsak az adózással foglalkozó szűkebb szakmai közönségnek, hanem a gyakorlatban tevékenykedő jogászok, valamint a téma iránt érdeklődő joghallgatók és más felsőoktatási intézmények hallgatói számára is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/a-nemzetkozi-adougyi-egyuttmukodes-szabalyozasi-keretei-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave