Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


A rendszerváltókra hatott a szociális piacgazdaság eszméje. És a gyakorlatra?

Térségünkben a rendszerváltozás szellemi előkészítése nyilvánvalóan csak hiányos és sietős lehetett, hiszen az érintett országokban az 1980-as évtized végéig nem munkálkodhattak zavartalanul széles szakmai körök az államszocializmust felváltó társadalmi és gazdasági rendszer alapjain; különösen nem a társadalomtudományi vitákhoz szükséges nyilvánosság mellett. A nyugati „keletkutató”, szovjetológus tudományos közösség is alaposan lemaradt az eseményekről. Akkor kezdődtek el koordinált gazdaságpolitikai munkálatok nemzetközi részvétellel, mint az amerikai kezdeményezésre létrejövő „Kék Szalag” bizottságok a magyar és a lengyel átmenet támogatása ügyében, amikor már küszöbön állt a rendszerváltozás, sőt a nyugatiakkal együttműködő helyi résztvevők széttartó érdekei, eltérő politikai értékei is kezdtek feltárulni.151 A külső szellemi, szakmai behatások zöme nem a német vagy egyéb „kontinentális” irányzat felé terelte a figyelmet: ezt az időszakot az ereje teljében levő – amerikai akcentusú – szabadpiaci gondolat uralta. Ugyancsak az utóbbi gazdaságfelfogás jellemezte a nemzetközi pénzügyi szervezetek (a Valutaalap, a Világbank) gazdaságpolitikai szakértőit.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave