Gombos Katalin

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban


Jogegységesítési törekvések a magánjogban

Az eljárásjog területe mellett az anyagi jogban is találkozhatunk jogegységesítési, közös európai szabályok megteremtésére vonatkozó elképzelésekkel. A magánjogi egységesítési törekvések által érintett szabályozási területek közül említést érdemel az európai versenyjog, amely a klasszikus antitröszjogi szabályokon kívül újabban fogyasztóvédelmi területekre is kiterjesztette hatókörét. Újra és újra felbukkannak egységesítési elképzelések a polgári jogi felelősség témakörében és a szerződési jog területén is. Nagy számban találkozhatunk a tagállami jogokat közelítő uniós jogi normákkal a tisztességtelen szerződési kikötések, az üzlethelyiségen kívül kötött szerződések, az ingatlanok időben megosztott használata, a szervezett utazási szerződések, a kereskedelmi ügynöki szerződés, a fogyasztási hitelszerződések, a banki és biztosítási szerződések, a faktoring, a franchise, a lízing területén, ahol elsősorban irányelvi szintű szabályok születtek az utóbbi években. A magánjogi jogterületen folyó uniós jogalkotás egyik dinamikusan fejlődő, de nem problémamentes szabályozási területe a versenyjogi fogyasztóvédelemhez köthető.

A jog érvényesülésének térsége az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Wolters Kluwer Kft.

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 295 609 1

Európa kinyitotta kapuit. Az Európai Unióban szabadon mozoghatunk, tanulhatunk, vállalhatunk munkát, de óhatatlanul határon átnyúló jogvitákba is keveredhetünk. A jog érvényesülésén alapuló európai térség azt jelenti, hogy az Európai Unióban az igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést, az igazságügyi hatóságok közötti hatékonyabb együttműködést és a bírósági határozatok EU-n belüli szabad mozgását kell megvalósítani. A térség célkitűzései között szerepel az egységes igazságügyi térség létrehozása, ami a joghoz és igazságszolgáltatáshoz való megfelelő hozzáférést jelenti. Az eltérő tagállami jogrendszerek közelítése mellett a különbözőségekből adódó igényérvényesítési akadályok fokozatos lebontásával, a kölcsönös bizalom elvének kiteljesedésével célkitűzés az is, hogy az igényérvényesítés vagy éppen végrehajtás sikere ne függjön attól, hogy a határon átnyúló elemet tartalmazó jogvitában az eljárás mely tagállamban zajlik.

A könyv a jog érvényesülése térségének különböző szeleteit bemutatva hasznos segítséget ad mind a jogalkalmazók, mind az uniós jogot tanulók, mind pedig az egyszerű jogkereső polgárok számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/gombos-a-jog-ervenyesulesenek-tersege-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave