Sztraka Lajos

Méréstechnika biomérnököknek


Amperometriás gázszenzor

A voltametria olyan elektrokémiai vizsgálati módszert jelent, amely során a katód és az anód közti feszültség függvényében vizsgáljuk a cellán átfolyó áramerősséget. A vizsgálat során lépcsős görbét kapunk. Az egyes lépcsők úgynevezett féllépcsős potenciálja jellemzi az éppen leváló iont. Nekünk azonban nem kell kimérni ezt a görbét. Mi csak egy adott gáz koncentrációját akarjuk meghatározni a cellával. Ezért rögzítjük a két elektród közti feszültséget egy olyan értéken, amely biztosítja a vizsgálandó ion leválását és a lépcső diffúziós határáram szakaszán van. Az Ilković-egyenlet szerint a diffúziós határáram egyenesen arányos a leváló ion koncentrációjával, az pedig a megfelelő gáz parciális nyomásával. Ekkor azonban a módszert már nem voltametriásnak, hanem amperometriásnak nevezik. Ugyanarról a módszerről van szó, csak most nem pásztázzuk végig a számításba jövő feszültségtartományt, hanem rögzített feszültségnél mérünk. Külön elektronika biztosítja, hogy a választott munkafeszültség állandó maradjon, ha a diffúziós határáram megváltozik. Sokszor külön referenciaelektródot is használnak.

Méréstechnika biomérnököknek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 048 9

A jegyzet 2020. februári frissítése során módosult a 2. fejezet, illetve a jegyzetet egy Függelékkel egészítette ki a szerző.

A frissítésre azért volt szükség, mert 2019. május 20-án életbe lépet az SI rendszer 7 alapegységének új, egységes és végleges definíciója. A továbbiakban az alapegységeket természeti állandókkal definiálják, amelyek értékét rögzítették, tovább nem pontosíthatók. Ezzel az alapegységek definíciója és megvalósítása élesen szétvált. A definíciók tökéletesen pontos értékeket adnak, a megvalósítások (elsőrendű etalonok) pontossága viszont javulhat.

Hivatkozás: https://mersz.hu/sztraka-merestechnika-biomernokoknek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave