É. Kiss Katalin (szerk.)

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXVII.

Diakrón mondattani kutatások


2 Fontos megjegyezni, hogy a hagyományos leíró és a generatív grammatika között a „kötőszó” terminus használatában alapvető különbség van. A hagyományos grammatika a vonatkozó névmásokat is kötőszónak tartja, bár ezen belül „mondatrészi szereppel bíró” kötőszónak, nem pedig „tartalmatlan” kötőszónak. A generatív grammatika szerint a vonatkozó névmások operátorok. A különbségtevés egy olyan strukturális eltérésből fakad, amelyet a hagyományos grammatika figyelmen kívül hagy: az alárendelő kötőszó olyan fejméretű elem, amely C fejként eleve a bal periférián generálódik, a vonatkozó névmás viszont frázisméretű összetevő, amely egy specifikáló pozícióba mozog. Azonban mint Dömötör (2014, 45) maga is megjegyzi, a kategoriális különbségtétel megléte vagy hiánya önmagában véve nem zárja ki sem azt, hogy a hogyki típusú szekvenciák két szintaktikai szó egymásutánját feltételezik, sem azt, hogy ezek az alakulatok a szintaxisban egyetlen szóként jelennek meg. Álláspontunk szerint a hogyki típusú alakulatok vonatkozó névmásként való értelmezése sem tartható, érvelésünkben azonban elsősorban arra koncentrálunk, hogy ezek a szekvenciák miért nem lehetnek C fejek, hiszen Dömötör (2014) elemzése alapvetően ezt az olvasatot támogatja (nem pusztán a „kötőszó” terminus használata miatt, hanem azért, mert a kérdéses alakulatok viselkedését az általunk C fejnek tekintett elemekéhez hasonlítja).

Általános Nyelvészeti Tanulmányok XXVII.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 059 934 4


A kiadvány regisztrációval szabadon elérhető.

Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok jelen kötetében közreadott tanulmányok a „Magyar generatív történeti mondattan" elnevezésű kutatássorozat keretében készültek. Ennek az immár hatodik éve futó kutatási programnak a célja a magyar nyelv korábbi változatainak szerkezeti elemzése, a dokumentált vagy rekonstruálható mondattani változások feltárása és magyarázata, a leszűrhető elméleti tanulságok megfogalmazása. A kutatás eredményeképpen 2014-ben az Akadémiai Kiadónál megjelent Magyar generatív történeti mondattan átfogó képet igyekszik adni az ómagyar kori szintaktikai szerkezetek kialakulásához vezető alapvető mondattani változásokról, az ómagyar nyelv mondattanáról és a középmagyar korra átnyúló újabb mondattani fejleményekről. A 2015-ben az Oxford University Pressnél megjelent The evolution of functional left peripheries in Hungarian syntax tanulmányai a magyar nyelvtörténet elméleti tanulságait keresik. A jelen kötet pedig további olyan írásokból áll, amelyek empirikus vizsgálatokból általánosítható tanulságokat vonnak le, a magyar nyelvtörténeti kérdéseket elméleti keretbe helyezik, és a feltárt tényeket az elméleti keret egyes elemeinek alátámasztására, módosítására vagy megcáfolására használják fel.

A magyar nyelvtörténészek figyelmének előterében hosszú ideig a hang-, morféma-, illetve szótörténet állt, és sokkal kisebb teret kapott a szó- vagy mondatszerkezetek tanulmányozása. Ugyanakkor a magyar nyelv története legalább a 13. század óta - és különösen a többi uráli nyelvhez képest - adatokban igen gazdagnak mondható, másfelől pedig a nyelv kutatásának utóbbi évtizedeiben egyre nagyobb súlyt kaptak a mondattan történeti aspektusai. Az É. Kiss Katalin vezette kutatócsoport tagjai kezdettől fogva részt vettek és előadtak a témakör legjobb európai és amerikai konferenciáin, részeredményeikről egy információkban bővelkedő honlapon is beszámolnak, kutatásaikat pedig jelenleg is több irányban folytatják. Az ebben a kötetben közreadott tanulmányok fontos, esetenként vitatható, de mindenképpen izgalmas következtetésekkel gazdagítják tudásunkat a magyar nyelv mondattörténetéről.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kenesei-e-altalanos-nyelveszeti-tanulmanyok-xxvii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave