Holló Dorottya

Értsünk szót!

Kultúra, kommunikáció, nyelvhasználat, nyelvtanítás

2., bővített, átdolgozott kiadás


Kérdések, feladatok

  1. Vizsgálja meg a Nemzeti Alaptanterv és a Kerettanterv kultúrára vonatkozó szövegrészeit! Mit tenne még hozzá ezekhez?
  2. Gondoljon három – különböző szintű nyelvtudással rendelkező és különböző hátterű – nyelvtanulóra! Próbálja megfogalmazni, mi lenne számukra a kulturálisan megfelelő nyelvhasználat!
  3. Ha már tanít: nézze át az egyik csoportjának vagy tanítványának készített tanmenetét, és vizsgálja meg, milyen kulturális tartalommal egészíthetné ki! Használja a 20. ábrát!
    Ha még nem tanít: Találjon ki egy csoportot, határozzon meg minél több csoportjellemzőt (pl. nyelvi szint, korosztály, a nyelvtanulás célja), és készítsen 4–6 hétre terjedő tanmenetet! Ügyeljen rá, hogy a nyelvi és kulturális tartalom egyaránt megjelenjen! Használja a 20. ábrát!
  4. Fantini (1997b) modellje alapján mutassa be kétféleképpen, hogy egy az ön által tanított vagy ismert idegen nyelvhez kötődő kulturális elem milyen lépések segítségével tanítható együtt egy új nyelvi elemmel! Az egyik esetben kövesse a modellben leírt sorrendet, a másikban pedig térjen el az eredeti sorrendtől! Nem baj, ha a tanítási ciklus több órára is kiterjed.
  5. Válasszon ki egy kulturális tartalmi elemet és egy kulturális készséget az ön által tanított vagy ismert idegen nyelvi kultúrából, és készítsen óratervet egy valódi vagy képzeletbeli tanulócsoport számára! Figyeljen rá, hogy a kulturális elemek akkora szeletét válassza, amely egy órában feldolgozható, és jól illeszkedik a nyelvi cél megvalósításához!

Értsünk szót!

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 434 0

Értsünk szót egymással, értsünk szót a világgal! Idegen nyelvet beszélve az a célunk, hogy minél jobban szót értsünk másokkal, hatékonyan kommunikáljunk, de ehhez nem elég a jó nyelvtudás. A könyv a kultúra, a kulturális különbségek és az interkulturális kompetencia szerepét mutatja be az idegen nyelvi kommunikációban, az idegennyelv-tanulásban és idegennyelv-oktatásban. A fejezetek ismertetik a témájukhoz kapcsolódó elméleteket, ezeket praktikus példákkal illusztrálják és a tanításban használható gyakorlatokkal is szemléltetik a nyelv és kultúra integrált tanításának lehetőségeit. A témakörök feldolgozását, megértést ellenőrző, valamint értelmező kérdések és feladatok segítik, így a könyv tankönyvként is használható a tanárképzésben, illetve kommunikációs képzésben. Ajánljuk a kötetet gyakorló és leendő tanárok, tanárképző és kommunikációs szakemberek, és idegen nyelveket szerető, tudatos nyelvtanulók és nyelvhasználók számára.

Hivatkozás: https://mersz.hu/hollo-ertsunk-szot//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave