Szabó Lajos

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai


A proaktív gondozási stratégiák és a habilitáció szerepe a személyközpontú gondozásban

A demenciával küzdők gondozása során sokszor találjuk szemben magunkat olyan nehézségekkel, amelyekben a zavaró viselkedés hatékony kezelése komoly kihívást jelent. A zavaró viselkedés mögött sokszor a gondozott azon törekvése húzódik meg, hogy biztonságot találjon, kontrollálni tudja helyzetét, érzelmi megerősítést kapjon, vagy megerősítse identitását. Ha felismerjük a kliens szükségleteit, és figyelmet fordítunk azok kielégítésére, megelőzhetjük a zavaró viselkedés megjelenését. E preventív megközelítés alapfeltevése az, hogy a problémás viselkedés nem következik közvetlenül a kognitív károsodásból. Ehelyett azt láthatjuk, hogy a kognitív károsodással küszködő személy szükségleteit a környezet nehezebben ismeri fel, és nem nyújt megfelelő támaszt. Rendszerint a kliens erőfeszítéseket tesz arra, hogy boldoguljon a feszültséget kiváltó helyzetekkel, de ez sokszor ütközik a gondozó környezet szabályaival, elvárásaival, és konfliktus keletkezik, rontva azt a bizalmi kapcsolatot, amely nélkül nincs hatékony gondozás. A méltóság és bizalom elvesztése súlyosan érinti a gondozás munkáját, és megnehezíti a gondozó tevékenységét is. Gyakran azoknál a gondozottaknál, akik a feszültségre nem reagálnak zavaró viselkedéssel, nem is ismerjük fel a frusztráló szükségleteket.

Időskori demenciák családi, társadalmi és pszichológiai vonatkozásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2019

ISBN: 978 963 454 438 8

Az időskori szellemi leépülés korunk egyik legfélelmetesebb problémája. Sokan rettegnek tőle, miközben meglepően keveset tudnak róla. Ha szakembereket kérdezünk, rendszerint igen borúlátóak, és úgy érzik, hogy a tisztességes gondozáson túl nem sokat tehetünk.

Szembe kell néznünk azzal is, hogy az ellátási hátterek elégtelenek, és a gondozó családok nagy terheket hordozva gyakran magukra maradnak. Ez a könyv a gondozásnak és a gondozó családok támogatásának olyan útjait mutatja be, amelyek egy átalakuló gondozási kultúrában esélyt kínálnak arra, hogy a demenciával küzdők és gondozóik egy támogató környezetben minél tovább megőrizhessék önmagukat, egy élhető élet apró örömeit és emberi kapcsolataik kölcsönösségét. A könyv fontos üzenete, hogy a demenciával küzdő idősek nehézségeik ellenére autonóm felnőtt emberek a megélt lét tapasztalataival, érzésekkel, vágyakkal, az emberi kapcsolatok megőrzésének igényével, és egyben olyanok, akiknek támaszra van szükségük, hogy boldogulni tudjanak az egyre nehezebben megfejthető világban.

Hivatkozás: https://mersz.hu/szabo-idoskori-demenciak-csaladi-tarsadalmi-pszichologiai-vonatkozasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave