Fóris Ágota, Bölcskei Andrea, Heltai János Imre (szerk.)

Nyelv, kultúra, identitás IV. Szociolingvisztika, névtan, nyelvtörténet


3. táblázat. Algoritmikus gondolkodás – logikai műveletek, gondolkodásmódok
Az algoritmikus gondolkodás szintjei
Logikai műveletek, gondolkodásmódok
1. Már ismert algoritmus alkalmazása adott problémára.
1. Deduktív gondolkodás: általános és igaznak elfogadott tételből kiindulva lépések sorozatán át való eljutás az egyedihez.
Például: ismert tétel a főnév fogalma, ebből kiindulva állapítható meg, hogy az alma szó valóban rendelkezik a fogalmat jellemző valamennyi tulajdonsággal (lexikális jelentés, mondatbeli szerep, toldalékolhatóság), tehát az alma is főnév.
2. Algoritmus megalkotása: a problémamegoldás során felismert szabályszerűség, amely mások számára is értelmezhető formában rögzítésre kerül.
2. Induktív gondolkodás: egyedi esetekből kiindulva, lépések sorozatán át való eljutás az általánosként elfogadott tételhez.
Például: az alma, körte, szilva szavak grammatikai tulajdonságainak megállapítása során jutunk el a főnév fogalmának meghatározásához.
3. Algoritmusok feltárása: hasonló probléma felismerése esetén a már ismert algoritmus tudatos alkalmazása (szükség esetén módosított formában).
3. Analogikus gondolkodás: két vagy több adat, jelenség közötti egyezés vagy hasonlóság bizonyos tulajdonságokban, amely alapja lesz más tulajdonságokban, struktúrákban való egyezésnek vagy hasonlóságnak.
Például: az alma, piros, reggel szavak tulajdonságainak megállapítása alapján jutunk el a névszó fogalmának meghatározásához. Ilyen irányú gondolkodást vár el a 2018–19-es OKTV-feladatlap 5. feladata is.
4. Algoritmusok módosítása, összekapcsolása, rugalmas átalakítása.
4. Kreatív – hipertextes – hálózatos gondolkodás: kreatív, innovatív ötletek által mások megoldásaitól különböző, egyedi megoldások a feltárt problémá(k)ra.
Például: az alma szó történeti vizsgálata; vagy az alma és – a szlengszóként ismert, illetve az Nszt. és az ÉKsz.2 által argónak minősített – almás ’nincs; érdektelen, tárgytalan, érvényét vesztett; gyanúsan kétes, bizonytalan’ közötti összefüggések feltárása (vö. Zolnai 1952, 1953, ÉKsz.2, ÉrtSz+, Nszt.).

Nyelv, kultúra, identitás IV. Szociolingvisztika, névtan, nyelvtörténet

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2020

ISBN: 978 963 454 538 5

A tanulmánykötet a XXVII. Magyar Alkalmazott Nyelvészeti Kongresszuson elhangzott előadások írott, lektorált változatát tartalmazza a „nyelv, kultúra, identitás” témaköréhez kapcsolódva; egyúttal betekintést nyújt az alkalmazott nyelvészet legújabb kutatási eredményeibe. A könyvben a szociolingvisztika és nyelvhasználat, az alkalmazott névtan és az alkalmazott nyelvtörténet területére eső tanulmányok olvashatók.

Hivatkozás: https://mersz.hu/nyelv-kultura-identitas-4-szociolingvisztika-nevtan-nyelvtortenet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave