Csókási Krisztina, Teleki Szidalisz Ágnes (szerk.)

Sorsunk - jelenünk

Tanulmányok Prof. Dr. Kiss Enikő Csilla köszöntésére


1 Kodolányi legkorábbi emlékeitől kezdve anyja „bolondsága”, mint egy „elválaszthatatlan tulajdonság” fonódik össze számára az anya emlékével. Hol eltűnik, hol felbukkan ismét a gyerekek életében, ahogy „betegsége” rosszabbodik vagy épp javul, mígnem végleg elszakítják őket egymástól. A felnőtt író visszaemlékezése és az általa később megismert tények alapján „rettenetes gazság”-nak tartja, ami anyjával történt. Úgy látja, „tudatlan, nagyképű orvosok” hajszolták bele anyját a „teljes feldúltságba”, apja pedig (aki a „Kodolányi-átoknak” ugyanúgy elszenvedője volt, mint felesége), egyre inkább szabadulni szeretett volna a boldogtalan házasságból. Az író egyértelműen apját hibáztatja ezért, aki tökéletlenséget el nem fogadó és meg nem bocsátó személyiségével addig kereste, míg megtalálta a hibát mindenkiben, így gyermekei anyjában is (Kodolányi, 1965, 13–14.)

Sorsunk - jelenünk

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2022

ISBN: 978 963 454 829 4

A Sorsunk – jelenünk cím egyfelől metaforaként jeleníti meg Kiss Enikő Csilla professzor asszony életművének ívét, másfelől kijelöli annak jelentős kutatási területeit, melyeket a kötet négy nagy témakör köré szerveződve magában foglal. Szondi Lipót életét és sorsanalitikus munkásságát négy, a művészetpszichológia témakörét öt tanulmány, a reziliencia és a személyiség pozitív erőforrásainak kérdéskörét tizenöt, míg a mindfulness pszichológiai megközelítését két tanulmány érinti a kötetben a szerzők, az egyes témakörök kitüntetett, hazai és nemzetközi fórumokon is ismert és hivatkozott szakértőinek tolmácsolásában.

E témakörök a hazai és nemzetközi tudományos életnek jelenleg is kurrens, széles körben kutatott, valamint a gyakorlati pszichológiai munkának is méltán jelentős témái, alappillérei, számos olyan kérdéskört is magukban foglalva, melyek a hétköznapi diskurzusban is népszerű helyet töltenek be. Így e kötet jelentős, akár hiánypótló magyar nyelvű szakirodalmi forrásként méltán gazdagíthatja a hazai pszichológiai irodalmat, miközben számot tarthat a művelt nagyközönség figyelmére is, gyarapítva a mindennapi lélektani ismeretek körét.

Jelen kötet Kiss Enikő Csilla professzor asszony több évtizedes munkássága és a hazai, illetve nemzetközi személyiség-lélektan gazdagításához és kiműveléséhez kötődő, széles körű és messze ható tudományos, oktatói-kutatói életműve előtt kíván tisztelegni a munkatársak, kollégák és a tanítványok tolmácsolásában.

Hivatkozás: https://mersz.hu/teleki-csokasi-sorsunk-jelenunk//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave