Enyedi György

Városi világ


A kínai város

Kína egészen sajátos szerepet játszik a városi világ globális elterjedésében. Egyfelől a városnövekedés igen látványos, üteme különösen gyors – ma mintegy félmilliárd városlakó él Kínában, több mint bármely más globális régióban (jóval több, mint egész Európában) (5.1. táblázat). Nemcsak néhány megaváros felduzzadásáról van szó – a Föld 15 legnépesebb városa közül 2001-ben csak kettő volt Kínában, Peking és Shanghai (ez volt a helyzet 1950-ben is), hanem egy erős nagyvárosi rendszer kibontakozásáról: hatvan városnak van egy milliónál több lakosa. Másfelől, Kína továbbra is falusi ország: a városi népességnek a teljes népességhez viszonyított aránya legfeljebb 40% – mint hazánkban az ipari társadalom kibontakozása előtt, a 20. század elején volt.48 Egyfelől Kína a legrégebbi folyamatos (mintegy háromezer éves) urbanizáció térsége – az antik urbanizáció a Földközi-tenger medencéjében évszázadokra megszakadt49 –, másfelől jelenleg a legrohamosabb átalakulás színtere – városaiban több modern urbanizációs szakasz torlódik egymásra.

Városi világ

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 798 2

„Amit Enyedi nem tud a városról, azt nem érdemes tudni”. Gondolhatják: baráti elfogultság, szakmai tisztelet mondatja velem. De aki e könyvet elolvassa, talán elfogadja kijelentésemet. Nemcsak kritikai áttekintést kapunk a városkutatás szakirodalmáról, a szakirodalomban használt alapfogalmakról, a városok típusairól, hanem betekinthetünk a várost mint települést alakító tényezők egymásra hatásába. Működésében láthatjuk a várost mint lakhelyet, mint emberi közösség életkeretét, mint a térséget szervező települést. Elgondolkodhat az olvasó Enyedi szellemi vezetésével a nemzetállam és városok gazdasági-politikai, kulturális szerepéről, a városias életmód, épített és természeti környezet viszonyáról a történelemben, és a könyv végén a szerző kérdéseire maga keresheti a választ: milyen is lesz a jövő városa? Ahogy a szerző mondja: „meglátja, aki megéri”. Mert a szerző - tudottan nagybetegen, mondja is - utolsó könyvének szánta ezt az összefoglalót. Nem hattyúdalnak, mert mint mondja „a hattyúnak szerfölött ronda a hangja, s talán kötetemre ez nem érvényes”. Ez Enyedi. Bölcs ember, csodálatos szellemi és érzelmi erővel és immáron egy remekbe szabott életmű-összefoglalóval. Megérdemelte a szerencsét a sorstól. Köszönjük, mi, olvasók, kollégák, barátok.

Glatz Ferenc akadémikus,

az MTA volt elnöke

Enyedi György összegzett. Összegezte mindazt a hatalmas ismeretanyagot, amelyet a városokról, azok fejlődéséről hosszú és gazdag tudományos munkássága során felhalmozott. Briliáns summázat ez a könyv, hiszen nemcsak egy életmű áll mögötte, hanem minden olyan új ismeret, amely a világ városföldrajzában és regionális tudományában napjainkban elérhető és érdemlegesen feldolgozható, vagy mondjuk úgy: maradandó. Ajánlom mindazoknak, akik érdeklődnek az emberi élettér legizgalmasabb formája, a város iránt, s azoknak, akik elmélyülni kívánnak a hazai társadalomtudomány egyik nagy egyéniségének élvezetesen előadott bölcs gondolataiban.

Rechnitzer János,

a Széchenyi István Egyetem professzora,

a Magyar Regionális Tudományi Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/enyedi-varosi-vilag//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave