Bereczkei Tamás, Hoffmann Gyula (szerk.)

Gének, gondolkodás, személyiség


Nem közös környezeti hatások a családon belül

A családon belüli nem közös környezeti hatások származhatnak véletlenekből (pl. baleset, betegségek), testvérek esetében a prenatális környezet különbségeiből, a születési sorrend hatásából, a gyermekek nemének eltéréséből vagy – ahogy azt a fenti példa is mutatja – a szülők, a családtagok (beleértve a testvéreket is) eltérő viselkedéséből (Plomin és mtsai 2001). Mulineaux és munkatársai (2009) egypetéjű ikrek esetében vizsgálták az anya (melegség vagy negatív, ellenséges viselkedés) és a gyermek viselkedésének (együttműködés, pozitív bevonódás), valamint a viselkedési problémák összefüggését. Az anyai viselkedés minőségét nem közös környezeti tényezőnek tekintették. Az ikerpárok viselkedésében, illetve a CBCL3 segítségével mért externalizációban tapasztalt különbségek összefüggést mutattak az anyai viselkedés eltéréseivel. Amelyik ikerrel anyja több negatív és kevesebb pozitív viselkedést mutatott, az maga is kevésbé volt együttműködő, kisebb mértékű pozitív bevonódást tanúsított, illetve magasabb fokú externalizációról számoltak be velük kapcsolatban. A méréseket egy éven belül kétszer végezték el. Az összefüggések mindkét időpontban azonosak voltak, és az időbeli változások is azt mutatták, hogy az anyai viselkedés negatív irányba történő változásával a gyermeki viselkedés is negatívabb lett, valamint fokozódott az externalizáció. Hasonló eredményt mutatott az anyai negatív viselkedés és melegség gyermeki antiszociális viselkedéssel való összefüggésének vizsgálata is (Caspi és mtsai 2004). Az ötéves korban mért anyai negativitás önállóan is magyarázta a hétéves kori viselkedészavar varianciáját, függetlenül a viselkedészavarban 5 és 7 éves kor között mutatkozott stabilitástól. Az egypetéjű ikrek antiszociális viselkedésében mutatkozó változatosságot 20−30%-ban nem közös környezeti hatások magyarázták. Az anya ikrekkel szembeni viselkedésének eltérése kapcsolatot mutatott az ikrek viselkedészavar-tüneteinek különbségével nemcsak egyidejűleg, hanem prediktív módon is.

Gének, gondolkodás, személyiség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 706 7

Magas szülőknek csak magas gyermekei lehetnek? Lehet az, hogy alapvető biokémiai folyamatainkat tekintve kevéssé különbözünk a baktériumoktól, alig a muslincáktól és szinte egyáltalában nem a csimpánzoktól? Valóban a nevelésen múlik, hogy ki lesz társaságkedvelő, ki szorongó, ki félénk és ki agresszív - vagy ebben a gének is fontos szerepet játszanak?

Vajon tényleg csak legfeljebb néhány molekulánk eltérésein múlik, hogy némelyikünk hajhássza az újdonságokat, mások legszívesebben csak elüldögélnének a szobában?

Lehetséges, hogy a szomszédunk, akinek már a nagyapja is a mi nagyapánkkal gyerekeskedett, genetikailag jobban eltér tőlünk, mint egy zulu törzsfőnök?

Öröklődhet-e a mélabú, a kíváncsiság vagy a kreativitás? A szülői nevelés hiányosságai vagy bizonyos gének tekinthetők felelősnek azért, ha valaki depresszióban, skizofréniában vagy autizmusban szenved? Mennyire vagyunk képesek arra, hogy öröklött adottságaink ellenében karcsúak legyünk, uralkodjunk indulatainkon és fejlesszük gondolkodásunk rugalmasságát?

Ilyen és hasonló kérdésekre keresünk választ a könyv lapjain. A konkrét válaszokon túlmenően megismertetjük az olvasókat azokkal a genetikai elvekkel, szabályszerűségekkel, amelyek közel visznek egy-egy probléma megoldásához. A hazánkban hiánypótlónak szánt könyv számos kutató műhely együttműködésével született meg. Megírásával igyekszünk képet adni az érdeklődőknek azokról a forradalmi változásokról, amelyek az emberi elme és viselkedés területén mentek végbe a humángenetika elmúlt két évtizedes fejlődése során. Az emberi természet működése iránt érdeklődő olvasók tájékoztatása mellett szeretnénk hozzájárulni a pszichológusok, pszichológushallgatók képzéséhez és általában a humán tudományok bármilyen területén dolgozó szakemberek szemléletformálásához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/bereczkei-hoffmann-genek-gondolkodas-szemelyiseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave