Gősi Zsuzsanna, Magyar Márton (szerk.)

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból


Szakirodalmi áttekintés

A tranzakciós stresszelmélet azokra a megküzdési folyamatokra összpontosít, amelyek közvetlenül módosítják a stresszorokat, és csökkentik a negatív egyéni és környezeti tranzakciókból eredő szorongást. Bizonyos helyzetek egyesek számára fenyegetőnek tűnhetnek, mások számára nem. Ilyen helyzet lehet például egy iskolai tanóra vagy éppen testnevelésóra is. Vannak olyan változók, mint a nehézségek megtapasztalása, a versengés, az alacsony önhatékonyság, a többi tanuló, a testképnyomás, a nézők jelenléte és a kontroll hiánya, amelyek előrejelzői lehetnek egy kialakuló stresszhelyzetnek. Jelentős befolyásoló tényező az oktatási környezet, a testnevelő tanárok oktatási és didaktikai döntései, az óra tartalma, a tanár óraszervezése, tanítási elvei és gyakorlata. A fizikai környezet is befolyásolja a stresszhelyzet kialakulását. Az iskola tárgyi feltételei, a felszerelések állapota hatással vannak a tanulókra, kialakulhat a félelemérzet az esetleges sérülésektől. A szociális környezet, a társak jelenléte, viselkedése és megnyilvánulásai is fontosak. A személyes tényezők befolyásoló hatása nyilvánvaló: a tanuló gondolkodása, észlelései, attribúciója, múltbeli tapasztalatai, a követelmények elsajátításával és az elvárásokkal kapcsolatos hozzáállása, a kudarctól és az esetleges vereségtől való félelem, a fizikai fittség hiánya (Åsebø et al. 2020).

A tanulás-tanítás folyamatának sajátosságai sport(os) nézőpontból

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2023

ISBN: 978 963 454 907 9

Az ELTE Egészségfejlesztési és Sporttudományi Intézete évek óta jelentet meg szakkönyveket, amelyek a sporttudomány aktuális kérdéseire keresik a választ. A mostani kötet címe sokat elárul a tartalomról: „A tanulás–tanítás folyamat sajátosságai sport(os) nézőpontból” – azaz a hangsúly ebben a kiadványban elsősorban kifejezetten az oktatás tapasztalataira helyeződött. Egészen új módszerek (mint a MIP-NPET mentorprogram), területek (mint a női labdarúgás edzői munkája) és kritikus időszakot megélő szervezeti formák (kosárlabda-akadémiák), illetve a speciális edzőképzés alkotják a kötet témáit. Fontos kiegészítőként jelenik meg a mozgásterápia gyógyító alkalmazása, továbbá a pandémia hatása a szponzorációra. A szerzők, akik többségében az ELTE oktatói, nagyon alapos munkát végeztek. Az adott témakör elméleti és gyakorlati oldalát is bemutatták, és kifejezetten hasznos következtetésekre jutottak.

Melegen ajánljuk ezt a kötetet a sportok, különösen a sportoktatás iránt érdeklődőknek, illetve mindazoknak, akiket a sport különböző aspektusai érdekelnek.Prof. em. Bárdos György

Hivatkozás: https://mersz.hu/gosi-magyar-a-tanulas-tanitas-folyamat-sajatossagai-sportos-nezopontbol//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave