16.1. A pénzügyi kérdések kezelésének elvei és gyakorlata

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az alábbiakban összefoglalt elvek hosszú távon érvényesülnek a Rajk gyakorlatában, részben mint írott szabályok, részben mint hagyományok, rutinok, a kollégium általános működési elveinek következményei. A pénzügyek kezelése sokszereplős folyamat, a kollégium, az egyetem és a voszkos intézményrendszer részvételével. Itt csak a kollégiumot közvetlenül érintő témákról ejtünk szót. Általánosan megállapíthatjuk, hogy a korábban elég alacsony színvonalú pénzügyi tudatosság (azaz, hogy a kollégisták nagy része nem igazán érdeklődik a pénzügyi háttér iránt) sokat javult az utóbbi időben, részben a voszkos intézményrendszer fejlődése, részben az épület átvételével kapcsolatos felelősségek növekedése következtében.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyek terén is érvényesül a diákönkormányzat. Bár a hivatalos pénzügyi felelősség, az aláírási jog az igazgatóé, minden más tevékenységi területhez hasonlóan mind az operatív, mind a stratégiai pénzügyek tekintetében a diákok kezében vannak a döntési hatáskörök. Az igazgató a DB tagjaként persze folyamatos felügyeletet gyakorol, s mintegy informális vétójoga van, amivel a jól felépített rendszer mellett nemigen kell élnie.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az éves költségvetésről a kollégiumi gyűlés, az egyes fontosabb részterületek (épületfenntartás, marketing, IT) és a nagyobb projektek (táborok, konferenciák, felújítások) költségvetéséről, illetve a nem tervezett eseti kiadásokról a DB dönt, a kisebb projektekért, illetve az elszámolásokért a PIMPS felelős (lásd 8.6. fejezet). A költések konkrétumairól pedig egy „operatív pénzügyes” bevonásával maguk az érintett szakkollégisták döntenek. A PIMPS feladata a pénzügyek helyzetének folyamatos ellenőrzés alatt tartása és a fontosabb döntéseknél az alternatívák kimunkálása.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A költések ellenőrzése alapos, minden egyes projekt, esemény beszámolójának (amit a DB-n a nyilvánosság elé tárnak) a tartalmi kérdések mellett ki kell térnie a pénzügyi teljesítésre is, az esetleges túlköltések indoklásával. Ezeket a beszámolókat a DB értékeli, kitérve az adódó tanulságokra. Természetesen a kollégium általános működési módjából adódóan vannak lazaságok, illetve tudatos rugalmasság is a rendszerben, de összességében elmondható, hogy a kollégium fegyelmezett pénzgazdálkodást folytat. Minden lényegi vonatkozásban nagyon ügyelünk a jogszabályok betartására, a formális pénzügyi és számviteli feladatokat évtizedek óta ugyanaz a profi pénzügyes, Emődi Krisztina látja el, aki mintegy tiszteletbeli tagja a kollégiumnak, s a szorosan vett számvitelen túl is sok tekintetben ad támogatást az évről évre változó diák-tisztségviselőknek.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kollégium pénzügyei főleg a bevételi oldal tekintetében szorosan kapcsolódnak intézményi értelemben a VOSZK-hoz. Ezek a kapcsolatok egész a legutóbbi időkig főleg informális keretekben működtek, a közelmúltban azonban az ügyek bonyolódása és a szóban forgó összegek emelkedése okán sort kerítettünk a szabályozás egyértelműsítésére.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave