Hogyan vitázunk?

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az első, ami, mindenki számára sokkolóan nyilvánvaló a Rajk vitamodelljében, az a felírás rendszere. A hozzászólni akarók jelentkeznek, a vitavezető ezt szigorúan könyveli, és a jelentkezés sorrendjében ad szót az embereknek. Ez a rendszer nagyon sajátos vitaformát eredményez: klasszikusan vett beszélgetés helyett inkább önállóan értékelhető beszédek sora alakul ki, amelyek sokszor több korábbi felszólalásra is reflektálnak.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nem tudom, mik is voltak a rajkos vitarendszer kialakulása melletti érvek, már készen kaptam meg ezt, amikor bekerültem a kollégiumba. Talán az egyenlőség elve lehetett erős: egy beszélgetésben bizony a nagyhangú, extrovertáltabb emberek könnyebben jutnak szóhoz, elvihetik a vita folyamát. Talán egy igényes felszólaláskultúra – megírt beszédek ütközzenek, ne impulzusalapú replikák – vágya volt erős. Akárhogy is, egy rajkos vitában szabadon hozzászólhatsz bármihez, de csak akkor, amikor sorra kerülsz!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ez a vitaforma végletesen inkluzív – mindenki be tud szállni, senkit sem lehet „lenyomni”. Ugyanakkor végletesen folyamat- és nem eredményszemléletű; fontosabb, hogy bárki elmondhassa a véleményét, ahelyett, hogy a releváns vélemények kerüljenek előre.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Jellemző, hogy ez az eljárásrend mennyire erős és kulturálisan beágyazott, hogy még akkor is meghatározza a vitáinkat, amikor elvileg szabadabb formákat is használhatnánk. A DB-üléseken a DB titkár elvileg célorientáltan, aktívan vezethetné a vitát. De pár éve bevezették azt a szokást, hogy online nyilvános felületen vezetik a felszólalni kívánókat – így a titkár nem tud eltérni a felszólalásrendtől.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Ugyanakkor létezik az az igény, hogy a vitáinkat rugalmasabbá tegyük, és ez számos kis innovációhoz vezetett. Például, ha valakire konkrétan hivatkoznak, akkor arra soron kívül nagyon szigorú időkorláttal válaszolhat az érintett.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Bevezettük a felszólalások időkorlátját – legtöbb esetben maximum 4 perc, de voltak már 2 perces időkorláttal KGY-n viták (leginkább eljárási kérdésekben, személyi vonatkozásúakban nem). A napirend összeállításakor az időkorlát komoly vita tárgya.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nagyon sok felszólalásra emlékszem szinte szó szerint. Igényes beszédek, intellektuális teljesítmények, hatásos kommunikációs bravúrok, érzelmes, szinte szépirodalmi szövegek! És nem az időkorlát szabja meg, hogy mennyire érdekes valami. Sőt, nosztalgikusan emlékszem egy barátomra, akit SZMT elnöknek választottunk meg, gyakorlatilag mindenki őt akarta – és 18 percen keresztül beszélt a szakmáról, életről és a világról, amíg egy „igazi” barátja le nem rángatta vissza a székére.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave