4.4. A kooptálás

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kooptálás az egyik legellentmondásosabb intézmény a Rajkban (és a rajkos nyelvben ez alapvetően jót jelent).

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kooptáláskor az újonnan felvettek körben ülnek, és egy idősebb – jellemzően szenior – vezetésével kibeszélik az első másfél hónap élményeit. Mindenki sorban szót kap. Végül egy vitán kiválasztják maguk közül, hogy kit jelölnek a DB-be, a Rajk legáltalánosabb csúcstestületébe. (Jogilag a DB kooptál két UF-tagot, de olyan még nem történt, hogy ne az évfolyam által kiválasztott tagokat venné fel.) A vita során javasolnak jelölteket, majd minden jelöltet megkérdeznek, hogy vállalja-e. Ezután vitatkoznak, nyomatnak (támogatnak) és ellennyomatnak (ellenérveket hoznak fel egyes jelöltekkel kapcsolatban). Mindezt a koli teljes közössége előtt egy nyílt ülésen – ahol azonban csak az UF-ek szólalhatnak fel. A Rajk teljes közössége ott szokott ilyenkor lenni (pedig hivatalosan semmi szerepük az idősebbeknek), és feszülten figyelik a 2-3 órás UF-vitát.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Én rajkos diákként nem is vettem észre, hogy ez mennyire szocializációs aktus. Pedig kicsiben – maguk közt – itt lejátsszák az UF-ek az egész rajkos intézményi világot.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk kultúrájának egyik legmeghatározóbb része a folyamatos önreflexió; értékeld az éved, a személyes tevékenységeidet és a társaidat is. Merj véleményt megfogalmazni mind a saját, mind mások tetteiről. Mondj véleményt a másik ember tetteiről, de ne mint embert ítéld meg, hanem csak a magatartását. Tanulj meg kritikát meghallgatni, akár olyanoktól is, akik nem ismernek, csak kívülről látnak, és tanuld meg azt, hogy ez nem a személyes integritásodat támadja, hanem csak a magatartásodat. Jelölj képviselőt, vállalj felelősséget, merj nemet mondani, ha nem vállalsz valamit, de indokold meg, merj vitatkozni személyes kérdésekről és végül dönts!

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az egész persze játék, ahogy a Rajk is az. De tétje van! Mert az egész közösség nyilvánossága előtt zajlik, és mert az eredményeképp valós hatása van az eseménynek (a Rajkban adható legmagasabb jutalom a közösség vezetésében való részvétel). És persze drámák zajlanak le itt is időnként – csúnya érvelések, sértések és sértődések, kiélezett szavazások. De a végén az egész közösség ünnepli meg az összes résztvevőt – vesztest és nyertest egyaránt. Mert a Rajk-modell lényege, hogy merjük kiélezni a konfliktusokat, merjünk mélyre menni, de ez csak akkor megengedhető egy közösségben, ha a végén van katarzis, és a vesztesek a közösség ünnepelt tagjaivá válhatnak újra meg újra, a győztesek pedig nemcsak nyernek, hanem felelősséget is kapnak.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave