Új szakmai rendszer

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Nagyon fontos rajkos alapelv, hogy akármi történik is, a kurzusoknak menniük kell, s nem szabad megállni a szakmai munka fejlesztésében sem. Ezt persze segíti, hogy a kollégium belső struktúrájában a legintenzívebb politizálás idején is voltak emberek, akik, ha nem is határolódtak el a politizálástól, de inkább a szakmai munkában aktivizálták magukat.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Közgázon folyó oktatás a nyolcvanas évek közepére egyre több problémát vetett fel, mind az oktatás struktúrája, mind pedig színvonala szempontjából. Erre válaszul vezette be a Rajk az általunk „második oktatásnak” nevezett új kurzusrendet, amelynek deklarált célja az egyetemi képzés hiányosságaiból adódó gondok szisztematikus kompenzálása volt – szemben a korábbi filozófiánkkal, amely a többletismeretek nyújtására épült. Ez a rendszer sikerrel működött egész addig, amíg a nyolcvanas évek végének radikális egyetemi reformja, valamint a Soros-ösztöndíjak rendszere (amellyel az egyetem 70-nél több oktatója járt fél-egy évig az USA és Nyugat-Európa legjobb egyetemeire) meg nem emelte az egyetemi színvonalat. Ekkor változtathattunk a szakmai stratégiánkon, kialakítva a lényegében máig érvényes, persze többször továbbfejlesztett rendszert.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A változásoknak két fő mozgatója volt: egyrészt a kurzusok formalizáltabbá tétele, másrészt a számonkérés szigorítása. Azaz mind a bemeneti, mind a kimeneti oldalon változtattunk a szakmai munka karakterén. Kialakítottuk a kurzusok indításának egy sokkal szisztematikusabb formáját, amely alulról építkezik, és igen intenzív tavaszi-nyári előkészítést igényel, hogy aztán a diákok által kiválasztott kurzusok tanáraival javadalmazással járó szerződés alapján kezdjük ősszel a munkát. Működésünk első két évtizedében tanáraink ingyen, hivatástudatból, szakmaszeretetből oktattak. Úgy véltük, hogy a társadalom általános piacosodása mellett ez nem fenntartható, bár persze a korábbi nemes motívumokra továbbra is számítottunk – annál inkább, mivel a javadalmazás tisztes volt ugyan, de nem kiemelkedő. A kurzusok ilyen finanszírozásának alapját a Soros Alapítvány teremtette meg, amely a Rajkkal egyidejűleg a Bibó és a Széchenyi kurzusainak hosszú távon történő finanszírozására is ígéretet tett, s ezt mintegy két évtizedig fenn is tartotta.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A kurzusmunka színvonalemelésének másik összetevője a beszámolási követelmények szigorítása volt. Korábban a beszámolás elmaradása leginkább csak fejmosással járt, innentől kezdve formalizált követelmények álltak a diákok előtt, szélső esetben automatikus kizáródásig vezetve (a visszavétel lehetőségének beépítése mellett). Ez a gyakorlat a mai rendszerünk alapja, persze számos ponton korszerűsítve.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az új rendszer bevezetése hosszas vitákon át, szabályok sokaságának kialakításával és megszavazásával ment végbe, de végül a lényegét tekintve egyetértést sikerült kialakítani. Ez a folyamat az inkluzivitás gyakorlásának szép példája, hiszen az alapkoncepció elfogadása és a részletek kimunkálása a teljes tagság aktív részvételével történt meg.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Az új rendszer bevezetésének időzítése kiválóan sikerült: az 1988/89 tanévben vette fel az egyetem az első reformévfolyamot, ekkor ért véget az egyetemi oktatóink Soros-ösztöndíj-sorozata, s lényegében elindult a politikai rendszerváltás.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave