1.7. A második negyedszázadba lépve

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A huszonöt éves évforduló emlékezetes eseményeket hozott, a történeti szempontból a legfontosabb a már említett, Látószögek címmel megjelent interjúkötet. Ebben sikerült a korszak Rajkot ismerő szellemi elitjétől (Szabó Kálmántól Kis Jánoson át Orbán Viktorig) izgalmas elemzésre alkalmas kordokumentumot, máig is egyedülállóan érdekes körképet kapni.
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Látószögek című kötet interjúalanyai, 1996
Andorka Rudolf
Kovács András
Berend T. Iván
Kövér László
Bródy András
Lengyel László
Csáki Csaba
Máriás Antal
Gálik Mihály
Orbán Viktor
Kerekes Sándor
Pataki Ferenc
Kéri László
Rév István
Kis János
Sárközy Tamás
Kopátsy Sándor
Stumpf István
Kornai János
Szabó Kálmán
 

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A korábban elkezdett szakmai reformok támogatására összehívtunk egy Tanácsadó Testületet, amelynek tagjait a kollégiumban oktató tanárok köréből kértünk fel. Hatékonyan támogatták a szakmai munka szervezésében bevezetett radikális reformok továbbvitelét, de nem vezettek el lényeges változásokhoz a szakmaiság tartalmát és rendszerét tekintve.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Két igen jelentős külső tényező következtében ezek az évek a bizonytalanság jegyében teltek. Egyrészt zajlott az egyetemi átalakulások folyamata vagy még inkább annak tervezgetése. Szinte hétről hétre új híreket lehetett hallani arról, melyik egyetemet melyikkel, mikor vonják össze, s ennek milyen következményei várhatók szervezetileg vagy például az egyetem épületeit tekintve. Ami aztán ebből a reformhullámból az évtized végén ténylegesen megvalósult, annak nem volt érdemi hatása a Rajk működésére.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A másik folyamatos fejfájást okozó változás volt, hogy a Soros Alapítvány bejelentette, hogy kivonul – több más terület mellett – a szakkollégiumok finanszírozásából is. Bár mindig gondosan ügyeltünk arra, hogy legyenek más finanszírozási forrásaink is, azért ezekben az években (a kilencvenes évek elejétől kezdve) messze a legnagyobb és legstabilabb finanszírozónk az alapítvány volt. Amikor az évtized végén tényleg megszűnt a tőlük jövő támogatás, ez sok éves nehézségeket okozott. Újjászerveztük a kollégium pénzgyűjtési folyamatát; a „Tarháló team” elnevezésről átálltunk a komolyabb hangzású ATOCS (Adomány- és Támogatásgyűjtő Csapat) névre, de nagyon nehezen indult be az önfinanszírozás. Feléltük a kilencvenes évek elején felhalmozott tartalékainkat, s elkezdtünk nagy hangsúlyt helyezni a voszkos támogatásokra.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A pénzügyi rászorultság fontos, de nem egyetlen oka volt a voszkosok felé fordulásnak. Része volt ez a kollégiumi működés általános professzionalizálódásának, amiből a VOSZK felé az első látványosabb produktum volt az első Voszkos Ki Kicsoda? létrehozása. Akkor még a látóhatáron sem voltak a mai adatvédelmi intézkedések, így az akkor 400 fő körüli voszkos közösség adatait (lakhely, munkahely, elérhetőségek) csaknem teljes körben sikerült begyűjteni – ami az akkor még csecsemőkorát élő internet korában dicséretes eredmény volt.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A Rajk hamar beszállt az informatikai fejlesztésekbe, lett géptermünk, s a belső kommunikáció átalakítása mellett arra is vállalkoztunk, hogy az 1995-ös nyári egyetemet az interneten szervezzük.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

A szakkollégiumi mozgalom ugyanakkor talán legnehezebb éveit élte. Az 1995-ös NYATA a kevés résztvevő miatt csaknem, az 1997-es teljesen elmaradt. A mozgalom azonban poraiból éledő főnixként viselkedett, s az ezredfordulóra már ismét érdemben működött.

Jegyzet elhelyezéséhez, kérjük, lépj be.!

Végigtekintve az évtized második felének programjait azt látjuk, hogy a szellemi, kulturális élet a szokásosnál is élénkebb volt. Erős programmal (gyakorlatilag havonta) működött a Scampi (a volt szakkollégisták szakmai fóruma), nagy számban jelentek meg nálunk a közélet és – ami korábban szokatlan volt – az üzleti élet prominensei, és igen sok belső rendezvényünk is volt. Beindult a Neumann-díjas sorozat, élményt adó látogatásokkal, sokszínű programmal, az előzetes várakozásoknál is nagyobb sikerrel, az első öt meghívottból két Nobel-díjassal.
Tartalomjegyzék navigate_next
Keresés a kiadványban navigate_next

A kereséshez, kérjük, lépj be!
Könyvjelzőim navigate_next
A könyvjelzők használatához
be kell jelentkezned.
Jegyzeteim navigate_next
Jegyzetek létrehozásához
be kell jelentkezned.
    Kiemeléseim navigate_next
    Mutasd a szövegben:
    Szűrés:

    Kiemelések létrehozásához
    MeRSZ+ előfizetés szükséges.
      Útmutató elindítása
      delete
      Kivonat
      fullscreenclose
      printsave