Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Igazságközeliség

Popper szerint még két hamisnak tűnő elmélet esetében is van lehetőségünk előnyben részesíteni az egyik elméletet annak függvényében, hogy milyen mértékben közelíti meg a valóságot; vagyis az igazságközeliségük szerint. A tudósok számára mi sem természetesebb, mint hogy elméletükre (még a legjobbra is) úgy tekintsenek, mint az igazság puszta megközelítésére, és úgy értelmezzék az elméletek egymásutániságát, mint az igazság egyre jobb megközelítését. Például Popper így érvelt (1963): arra a következtetésre kellene jutnunk, hogy egy adott elmélet (e2) bizonyos értelemben közelebb van az igazsághoz, mint egy másik elmélet (e1), ha minden más változót érintetlenül hagyva a) e2 pontosabb állításokat tesz, mint e1; vagy b) e2 több jelenséget magyaráz, mint e1; vagy c) e2 több olyan tesztet túlélt, melyen e1 elbukott. Így e2-t előnyben részesíthetjük e1-gyel szemben, még akkor is, ha bizonyos jelenségeket egyikük sem tud megmagyarázni (ez első megközelítésre evidensnek tűnhet; néhány komoly problémáért lásd Popper, 1972, 367–374. és Miller, 1994, 10. fejezet). A célunk az, hogy az elméletek igazságközeliségét növeljük, és ezt még akkor is megtehetjük, ha az összes jelenlegi elméletet tévesnek – vagy más szóval élve nem teljesen igaznak – gondoljuk. Ösztönösen úgy érezzük, Einstein elmélete az igazságot jobban megközelíti, mint Newtoné, Newtoné pedig közelebb van az igazsághoz, mint Kepleré és így tovább. Ehhez hasonlóan Smolensky (1988) szerint a konnekcionista modellek az igazság jobb megközelítését biztosítják, mint az azokat megelőző információfeldolgozási elméletek.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave